Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... executare fila CEC -urgent!!!!
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

executare fila CEC -urgent!!!!

Va rog mult sa-mi dati urgent un sfat si anume:

Cum pot solicita in baza unei file cec refuzate la plata, atat executarea silita a societatii cat si personal a semnatarului (administrator si asociat unic), in solidar.
PS. fila cec este investita

Va multumesc din suflet anticipat.

Moga D.
Si eu sunt interesat de un raspuns vis a vis de aceasta intrebare.
Multumesc.

B.F.
Nu poti face acest lucru decat daca administratorul a avalizat (garantat) personal fila CEC.
Ce poti face insa vis-a-vis de administrator (si este chiar indicat), este sa-i faci o plangere penala pentru inselaciune.
Daca fila de cec a fost refuzata la plata poti face fie o plingere penala impotriva administratorului societatii sau persoanei care emis fila de CEC cu mari sanse de reusita, fie sa incerci executarea silita mobiliara si imobiliara a firmei in numele careia s-a emis fila de cec.Daca ai ce executa, bineinteles...
Administratorul firmei nu poate fi executat silit decit daca are calitatea de avalist, iar creditorul a efectuat formalitatea "protestului de neplata" (afara de cazul in care pe fila CEC exista mentiunea FARA PROTEST).
Daca nu, in ceea ce-l priveste, ramine varianta plingerii penale in cadrul careia te constitui parte civila cu suma de recuperat si debinzi legale
În ce constă " protestul de neplată" ????? Multumesc.,