Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna

Buna ziua,

Sunt parinte rezident a unei fetite de 8 anisori. Parintele nerezident avand custodia comuna, este obligat sa plateasca pentru activitatiile extra-scolare?
Sau ce obligatii are acesta ? In cazul nostru pensia alimentara este de 200 lei din 2013.

Va multumesc
Domnul nu are nici o obligaţie legală în plus faţă de pensia stabilită prin hotărârea judecătorească să contribuie la creşterea şi educaţia copilei. Dacă pensia este stabilită în sumă fixă, puteţi cere mărirea acesteia dacă aveţi cunoştinţă că domnul are un loc de muncă stabil şi un salariu mai mare.
Însă poate contribui benevol la satisfacerea nevoilor unui copil în creştere.
Martonze, utilizator
Este perfect legal, dar dumnealui se poate opune in activitatile extra-scolare? In conditile in care acesta nu contribuie sub nici o forma?
da, se poate opune
ambii parinti au dreptul de a decide la ce activitati extrascolare participa minorul
mirebire, utilizator
Apelati la mediere pentru rezolvarea conflictului.
Care e legatura lui cu copilul, cat timp petrec impreuna, cati ani are copilul, cine tine legaturacu scoala etc.?
Ca sa raspundem, ne trebuie date. Si intrebari mai clare, ca nu stiu excact ce anume va nelamureste.
Ambii parinti aveti exact aceleasi drepturi.