avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 525 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodia comuna
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodia comuna

Buna ziua,

Sunt parinte rezident a unei fetite de 8 anisori. Parintele nerezident avand custodia comuna, este obligat sa plateasca pentru activitatiile extra-scolare?
Sau ce obligatii are acesta ? In cazul nostru pensia alimentara este de 200 lei din 2013.

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 11:59, 30 Septembrie 2015
Domnul nu are nici o obligaţie legală în plus faţă de pensia stabilită prin hotărârea judecătorească să contribuie la creşterea şi educaţia copilei. Dacă pensia este stabilită în sumă fixă, puteţi cere mărirea acesteia dacă aveţi cunoştinţă că domnul are un loc de muncă stabil şi un salariu mai mare.
Însă poate contribui benevol la satisfacerea nevoilor unui copil în creştere.
Ultima modificare: Marți, 29 Septembrie 2015
Martonze, utilizator
Este perfect legal, dar dumnealui se poate opune in activitatile extra-scolare? In conditile in care acesta nu contribuie sub nici o forma?
da, se poate opune
ambii parinti au dreptul de a decide la ce activitati extrascolare participa minorul
Ultima modificare: Miercuri, 30 Septembrie 2015
mirebire, utilizator
Apelati la mediere pentru rezolvarea conflictului.
Care e legatura lui cu copilul, cat timp petrec impreuna, cati ani are copilul, cine tine legaturacu scoala etc.?
Ca sa raspundem, ne trebuie date. Si intrebari mai clare, ca nu stiu excact ce anume va nelamureste.
Ambii parinti aveti exact aceleasi drepturi.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata. vreau sa va cer un sfat daca ma puteti ajuta. ... elena w elena w Buna dimineata. Vreau sa va cer un sfat daca ma puteti ajuta. Fostul sot refuza clar sa contribuie la cresterea si educarea copilului in afara de minimul de ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara cioacataandreea88 cioacataandreea88 Buna ziua! am si eu o mare rugaminte,va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in cazul in care am divortat la notar,am stabilit o pensie de 300 lei cu conditia sa ma ... (vezi toată discuția)
Stabilire contributie intretinere minor, ambii parinti ContSters257745 ContSters257745 Pun in discutia forumistilor urmatoarea cauza: Obligatia de intretinere trebuie cuantumizata la fel ptr ambii parinti, INDIFERENT DE CEL CARE PRIMESTE ... (vezi toată discuția)