Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Raspuns intampinare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Raspuns intampinare

Buna seara,
In urma cu 4 luni am fost oprit de un politest la Piata Unirii care a sugerat intr-un proces verbal pe care l-am atacat si pe care nu l-am semnat ca as fi trecut pe rosu,desi culoarea semaforului era portocalie iar dupa mine au trecut si alte masini,doar eu fiind oprit dintre toti.Astazi am primit de la Judecatorie o scrisoare prin care mi se solicita un raspuns in 10 zile la intampinarea de la Brigada Rutiera,in care este scris ca procesul verbal nu ar fi nul si ca politistul aflat in timpul exercitiului are forta probanta,chiar daca fapta nu este inregistrata "pe niciun support magnetic" singura lor proba fiind procesul verbal contestat dupa cum scrie si in intampinare,va rog sa ma ajutati cu un raspuns pt aceasta intampinare si cu o solutie prin care sa imi pot demonstra nevinovatia! Va multumesc ! O seara buna!
Ceea ce consemnează polițistul în pv este socotit că exprimă adevărul. Totuși, prezumția nu este absolută ci relativă astfel că poate fi răsturnată prin proba contrară (de ex martor). Așadar, trebuie să dovediți că ceea ce a consemnat polițistul nu corespunde adevărului.
Mai degrabă poate reușiți să anulați pv pe aspecte de procedură.
Eu nu am semnat procesul verbal,nu stiu care ar putea fi elementele de procedura,in procesul verbal eu am invocate si un martor,care a trecut paralel cu mine,dar stiu doar numarul de la masina,atat,care este scris si procesul verbal.
Faptul ca nu a-ti semnat pv nu va ajuta cu nimic in solutionarea contestatiei,mai mult decat atat nu va ajuta cu nimic nici faptul ca indicati nr de inmatriculare al unui autoturism ,solicitand banuiesc audierea ca martor a soferului respectiv.Sansele dvs sunt infime in lipsa unui martor care sa spuna ceea ce doriti dvs ,
Să înțeleg că procesul verbal beneficiind de prezumția de legalitate ,dă mînă liberă unor polițiști să facă ce vor ei ,iar dacă ai ghinion și nu ai inregistrat audio sau video sau nu ai un martor ,ai toate șanele să pierzi procesul ???Asta nu e cumva... abuz??? Eu am pățit-o într-o primărie unde secretara nu și-a făcut datoria și nu s-a adus la cunoștința cetățenilor dispoziția de convocare a consiliului local în ședință ordinară cu cîteva zile înainte de ședința de consiliu prin afișare la avizier ,eu am cerut secretarei( care d.p.d.v.l. trebuia să se preocupe pentru ca dispoziția să ajungă la cunoștința cetățeanului ) înfățișarea dispoziției de convocare a consiliului local în sedință cu o oră și jumătate înainte de ședință,secretara m-a ținut ca pe o miloagă la ușa ei din primărie aproape 1/2 oră deși treabă nu prea părea să aibă ....,da, la ușa ei din primărie ,nu de acăsică de la ea ,eu ...am insistat decent să îmi dea dispoziția să o consult ,nefiind afișată pe site-ul instituției ,șiiiii...s-a simțit hărțuită ,chemînd poliția locală....!Eu, mirosind că mi se coace ceva ,am înregistrat video faptul că nu e la avizier dispoziția ,pornind și reportofonul de la telefon și rămînînd pe Rec și ....bineînțeles intrînd la aleșii noștri ...laaa...vicele ca să îl întreb de ce nu mi se dă acea dispoziție ca să o consult,neavînd sorți de izbîndă zicîndu-mi ,îl citez:”Ia mai lăsați-mă doamnă cu dispoz...cînd v-o dă ...v-o dă ...!” șiii...laaaa...primaru' meu, primar care a zis ,îl citez:”nu ț-o dau....nu ț-o dau ....,păi dacă nu vreau io...!!!”Apoi,au intrat în scenă polițiștii locali ,iar ce a urmat ,a fost unnnn... deliciu ....!!!Interacțiunea mea cu unul din ei care a mai avut antecedente ,gen...:”lasă legea ,tu faci ce spun eu ...!”(am arhivate informațiile ;-) și care acum la cererea primarului ...cică ...să facă ordine în primărie ...m-a amendat cu 2 sutișoare de lei ,deși putea cu 10 sutișoare ,dar ,îl citez :”v-am dat atît ,că sînteți de-a noastră (...)”,adică a comunității....,deci interacțiunea noastră decentă dealtfel s-a concretizat într-un interogatoriu al meu la adresa lui referitor la cică...faptele mele ...șiiii...bîlbîindu-se , dînd din colț în colț ....a scăpat porumbei din gură....,mă-nțelegeți....,ba că am făcut urît ...am înjurat ,țipat ,etc ,ba nu mai știa chiar ce am zis, deși el ajunsese la primărie după reprezentația secretarei hărțuită ,deci nu a constatat nimic și după reprezentația ...vicelui și primarului meu...!Astfel că ....ajungînd în instanță ..AM CÎȘTIGAT !Eiiii, dar acu vine întrebarea : ce pățeam dacă nu înregistram ??? Luam amendă și mi se mai punea de-un proces pentru hărțuire ....poate chiar și pentru ultraj...., nu???? Că martori cică erau ....Dar,în instanță ,nu a considerat instanța necesar să interogheze martorii,șiii...e lesne de înțeles de ce :păi, cea care îți aduce ție ,primar ,cafeaua de dimineață să vină și să declare fiind credincioasă ,că eu cică am făcut urît,buhuhu... ,cînd de fapt treaba stătea altfel ?!?!? Normal că-l punea pe primar într-o ipostază nasoală spunînd adevărul ..! Acum că tot ați citit,ce ar trebui să fac eu cu înregistrarea după rămînerea definitivă a hotărîrii ...???Să mă duc la oareșce uși mari să mă plîng că am ajuns să înregistrez fiecare intrare a mea în primărie de teama că mi se pune de-o faptă și după aia poartă-te drace prin instanță??? Sau să îi las să își facă de cap??? Aaaa ...și-am mai ”dovedit” un polița...țist ....,dar mă premiase cu 500 de lei ....dar n-am mai reușit să mă ”ocup” de el ,că între timp a devenit erou...!Ș-am mai pățit-o cu unu' care deși mă cunoștea cînd a venit la solicitarea mea fondată împreună cu încă 2 tovarăși locali mi-a cerut bolentinu' ca să mă amendeze pentru că i-am chemat nefondat ,el supărîndu-se pentru că sesizarea mea se referea la mașina unui polițist parcată pe trotuar și noi peeetonii circulam pe zgură...!Îmi zicea ,îl citez:”Iestă loc pe lîngă..(...)” ,adicătelea pe lîngă mașina polițistului parcată pe trotuar ,deși avea locuri de parcare la vreo 10 m de ușa de intrat în bloc,daaarrrr...?!?!?!Și eu ,așa fecioară cum sînt ,înregistram discuția și am scos și camera video a telefonului la interval și i-am tras în chip pe tustrei în toată splendoarea lor lîngă mașina polițistului parcată pe trotuar, moment în care n-a mai vrut să mă sancționeze ....cică vroia să știe cu cine stă de vorbă...! Ș-ooo aflat ...! Și pînă m-am dus sus să aduc bolentinu'...s-or făcut nevăzuți :-) I-am sunat să vină să mă amendeze ,dar or fugit de mine ca de ...tămîie :-) Na,ce ziceți...???Chiar aș fi curioasă spre ce uși mari m-ați îndruma să merg și ce ar putea fi considerată pățania asta a mea ...un abuz la adresa mea sauuuu...????Da, am uitat să spun că am devenit de ceva timp incomodă din cauza spiritului critic pe care-l am pe persoană fizică și pe bună dreptate chiar ...!Deh,sînt fecioară... ;-)
danalida, utilizator