Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 coduri CAEN pentru cofetarie
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

coduri CAEN pentru cofetarie

buna ziua,

am deschis o cofetarie unde se comercializeaza urmatoarele: prajituri, sucuri, ceai cald, cafea, bomboane si produse de patiserie.
Am depus cerere pt. eliberarea autorizatiei de functionare la primarie, cu urmatoarele coduri CAEN: 4724, 4725 si 4729.
Politia comunitara, cu ocazia controlului pentru autorizare, a spus ca nu avem cod CAEN pentru consumul cafelei la masa, codul 4725 neacoperind si aceasta. Ei ne-au cerut introducerea codului CAEN pentru bar.
Va rugam sa ne ajutati cu punctul dv de vedere.

Multumesc
Din pacate Politia are dreptate, prin codurile pe care le aveti, nu aveti dreptul decat la activitati de comert.
4724 Comert cu amanuntul al painii, produselor de patiserie si produselor zaharoase, in magazine specializate
4725 Comert cu amanuntul al bauturilor, in magazine specializate
4729 Comert cu amanuntul al altor produse alimentare, in magazine specializate

Daca serviti cafea la masa este necesar codul: 5630 Baruri si alte activitati de servire a bauturilor

si dacă va ganditi să prestati servicii la diverse evenimente va trebuie si: 5621 Activitati de alimentatie (catering) pentru evenimente

Buna ziua,

va multumesc pentru raspuns; as dori totusi sa fac unele precizari:
-nu servim cafea la masa, asa cum nu servim nici alte produse-clientul cere, primeste, plateste si isi ia produsele
dorite de la tejghea ( cafea, prajituri, etc) dupa care se asaza la masa si consuma aceste produse (bineinteles,
cu exceptia celor care cumpara produse pentru a le cumpara in afara unitatii)
-dupa parerea mea, e o problema de semantica in interpretare a definitiei CAEN: "baruri si alte activitati de servire
a bauturilor", unde "servire" nu se refera la actiunea de consum pe care o desfasoara cumparatorul, ci la
modalitatea de vinzare ( servire la masa, adica deplasarea unui membru al personalului unitatii, luarea comenzii,
servirea produsului si incasarea contravalorii VERSUS cumpararea produsului de la tejghea)
-daca pentru bauturile racoritoare si apa pe care le vindem codul 4725 este acoperitor, de ce nu este si pentru
cafea, care este si ea o bautura ?
-ponderea cafelei consumate in cofetarie din totalul vinzarilor nu depaseste 2 %
-dupa parerea mea, motivul pentru care Politia comunitara cere introducerea unui cod de bar este perceperea unei
taxe anuale de functionare pentru unitatile de alimentatie publica; o cofetarie insa nu presteaza activitati de alimentatie
publica, asa cum sint acestea definite in CAEN

Cu multumiri,

mariusgabriel
Din pacate politia are dreptate, mai ales ca aveti mese. Asta ne e legislatia, nimeni nu le stie pe toate iar de la teorie la practica intotdeauna au existat diferente.
E interpretabil doar daca in incinta aveti un automat, la care cei care doresc apeleaza si beau cafeaua in picioare le un colt de strada.
Buna ziua!sunt interesata de acest subiect si as vrea sa va intreb de unde as putea sa iau mai multe explicatii ale codurilor caen,mai exact ce cuprind ,de ex acesta 5630-barul poate avea cafea,preparate de lichioruri.etc ,dar si alte informatii.multumesc frumos!!:D