Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Informatii despre vechimea in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Informatii despre vechimea in munca

1.Am fost activ din 1980 pana in 2007;2008 somaj,din 2008 decizie de pensie invaliditate grd.II.Din 2010 am trecut pe grd.II.Intre 2011-2014, avand drept de lucru 4 ore, am lucrat ( cu contract de munca de 2ore si 4 ore) ).Cum , de unde pot afla vechime mea totala in munca (nu mai sunt carti de munca).
2.Pana cand merg la comisie, functie de ce ?
3.Pt. perioada muncita 2011-2014, pensia poate fi recalculata ?
Carei institutii trebuie sa ma adresez pt. a afla raspunsul la aceste intrebari ?
Multumesc
1. Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
Calculul vechimii in munca este un simplu calcul matematic pe care il puteti realiza si dvs.
Nicio institutie din stat nu detine astfel de date.

2. Incepand cu data de 01.04.2001, puteti solicita Casei de pensii eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare . In acest fel,puteti vedea ce stagiu de cotizare aveti la pensie de la 01.04.2001 si pana in prezent.