avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 350 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Informatii despre vechimea in munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Informatii despre vechimea in munca

1.Am fost activ din 1980 pana in 2007;2008 somaj,din 2008 decizie de pensie invaliditate grd.II.Din 2010 am trecut pe grd.II.Intre 2011-2014, avand drept de lucru 4 ore, am lucrat ( cu contract de munca de 2ore si 4 ore) ).Cum , de unde pot afla vechime mea totala in munca (nu mai sunt carti de munca).
2.Pana cand merg la comisie, functie de ce ?
3.Pt. perioada muncita 2011-2014, pensia poate fi recalculata ?
Carei institutii trebuie sa ma adresez pt. a afla raspunsul la aceste intrebari ?
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:20, 5 Octombrie 2015
1. Vechimea in munca stabilita pana la data de 31 decembrie 2010 se probeaza cu carnetul de munca.
Calculul vechimii in munca este un simplu calcul matematic pe care il puteti realiza si dvs.
Nicio institutie din stat nu detine astfel de date.

2. Incepand cu data de 01.04.2001, puteti solicita Casei de pensii eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare . In acest fel,puteti vedea ce stagiu de cotizare aveti la pensie de la 01.04.2001 si pana in prezent.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Recunoastere vechime in munca in revisal Mihaela Dobra Mihaela Dobra Buna ziua, Lucrez in strainatate (state UE) de la data de 01.01.2009 cu contract de munca. Am aflat tarziu ca trebuia sa imi inregistrez vechimea in munca in ... (vezi toată discuția)
Cum pot obtine vechimea in munca dintr-un judet in altul? mancila_florin mancila_florin buna ziua sant bolnava de plamani si ma scoate la pensie de boala as dori sa stiu daca casa de pensii din ploiesti poate cere transfer de vechime de la casa de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, vechimea în munca totala, pentru un unchi care a ... furtunaoana furtunaoana Bună ziua, vechimea în munca totala, pentru un unchi care a lucrat la diferite firme private și cu pauze, cum o pot obține? Mulțumesc. (vezi toată discuția)