Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme cu vecinii - refuz acces pentru reparatie ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme cu vecinii - refuz acces pentru reparatie coloana de apa

Buna ziua. Locuiesc intr-un apartament la parter, iar vecinul de la etajul patru, datorita defectiunilor pe care le are si care nu se vad la suprafata, inunda toti vecinii de pe tronson. Problema dureaza de cativa ani.Am incercat sa discutam cu el, insa acesta nu vrea sa remedieze defectiunea intrucat are amenajari facute si nu este de acord sa-si faca deranj. Problema este ca plafonul din baie (acolo este defectiunea) incepe sa cedeze, iar noi nu putem face nimic. Apartamentul este asigurat, insa asiguratorul, avand invedere ca paguba este mica, nu s-ar indrepta impotriva lui sa recupereze prejudiciul, iar faptul ca probil ne-ar despagubi in vederea repararii plafonului, nu ne-ar ajuta, defectiunea continuand sa existe. Va rog sa-mi spuneti daca este o cale de rezolvare, alta decat chemarea in judecata a vecinului care are defectiunea, intrucat aceasta ar dura foarte mult, problema fiind presanta.
Va multumesc.
Vedeti ce prevede L nr 230/2007
Art. 14
Proprietarul este obligat să mentină proprietatea sa individuală, apartament sau spatiu
cu altă destinatie decât aceea de locuintă, în stare bună, pe propria cheltuială. Niciun
proprietar nu poate încălca, afecta sau prejudicia dreptul de proprietate comună sau
individuală a celorlalŃi proprietari din condominiu.

Art. 15
Cu un preaviz de 5 zile, proprietarul este obligat să accepte accesul în apartamentul
sau în spatiul său al unui delegat al asociatiei, atunci când este necesar să se
inspecteze, să se repare ori să se înlocuiască elemente din proprietatea comună, la care
se poate avea acces numai din respectivul apartament sau spatiu. Fac exceptie cazurile
de urgentă, când accesul se poate face fără preaviz.

Art. 17
Dacă proprietarul unui apartament ori spatiu sau oricare altă persoană care actionează
în numele său provoacă daune oricărei părti din proprietatea comună sau unui alt
apartament ori spatiu, respectivul proprietar sau respectiva persoană are obligatia să
repare stricăciunile ori să plătească cheltuielile pentru lucrările de reparatii.
Art. 18
În cazurile în care în clădirile de locuinte unul dintre proprietari sau chiriaşi împiedică,
cu bună-ştiintă şi sub orice formă, folosirea normală a clădirii de locuit, creând prejudicii
celorlalti proprietari ori chiriaşi, după caz, proprietarii sau reprezentantul legal al
acestora pot solicita instantei să hotărască măsurile pentru folosirea normală a clădirii,
precum şi plata daunelor.

Sesizati oficial presedintele de asociatie care detine competenta sa dispuna masurile necesare respectarii si aplicarii dispozitiilor in vigoare
Aveti noroc ca stati la parter.
Daca stateati la un etaj intermediar, va suparati pe cel de sus ca va inunda si cel de sub dumneavostra se supara ca il inundati.

Solutia: un instalator bun si fonduri de reparatii.
didibl a scris:
Locuiesc intr-un apartament la parter, iar vecinul de la etajul patru, datorita defectiunilor pe care le are si care nu se vad la suprafata, inunda toti vecinii de pe tronson.

Primul pas: administratorul sa opreasca apa de la subsol pe acel tronson.
Daca etajul 4 este ultimul, presedintele sa ia decizia si cu ajutorul unui instalator sa instaleze un robinet pe coloana la etajul 3, sub proprietarul indaratnic. Sa inchida acel robinet si apoi sa dea drumul la apa pe acel tronson. Toata lumae va avea apa cu exceptia celui de la etajul 4. Neavand apa nu va mai inunda pe nimeni.

Asta da, genial.
Cu indaratnicii asa trebuie procedat.
Numai ca ar fi in stare sa traga un pexal din bucatarie si iar va avea apa...
Astfel incat sugerez si blocarea canalizarii de la toaleta lui...
Apoi va veni sa roage sa vina instalatorul !
Perfect! Exact asta aveam de gând să spun şi eu.