Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Desfundare/inlocuire coloana de scurgere comuna a ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Desfundare/inlocuire coloana de scurgere comuna a wc-urilor

Buna ziua. Sunt proprietara unui apartament la etaj 8 din 10. Proprietarii de la etajul 9, care ma inunda anual de cateva ori pe an, au scurgerea de la wc infundata aproximativ din data de 27.12.2017, dupa cum au constatat instalatorii chemati ieri 28.12.2017 cu un sarpe sa incerce sa desfunde. Cand cei de la 10 au folosit toaleta in seara zilei de 27.12.2017, le-a rabufnit toaleta in casa celor de la 9 care au infundat, si prin urmare au inundat apartamentul meu la etaj 8, apartamentul de la 7 si pe cel de la 6. Desi ieri s-a constatat (fara constatare scrisa), in prezenta administratorului, ca este infundat si ca nu se desfunda cu sarpele, s-a ajuns la concluzia sa se taie coloana de la etaj 9 si la mine la 8, sa poata scoate bucata de coloana infundata, nu se stie momentan cu ce anume,Azi cand au venit instalatorii de ieri, au vrut sa taie coloana doar in baia mea de la etaj 8, sustinand ca la mine este infundat, dupa ce au impins ieri cu sarpele infundatura dinspre 9 inspre 8, ca sa nu-i distruga masca de la baie celor de la etaj 9. In plus, desi apartamentul meu de la 8, cel de la 7 si cel de la 6 au fost afectate de apa care picura efectiv din tavan (in baie, in hol, in dormitor si balcoane) udand peretii de sus pana jos, chiar si peretele de sub intrerupatoarele de la baie si dormitor, Presedintele asociatiei care nu vrea sa vina sa constate cele intamplate, cu administratorul care a fost ieri de fata, dar azi sustine contrariul, si cu proprietarii de la etajele 9 si 10, sustin ca tot noi cei pagubiti cu peretii udati de inundatie, trebuie sa platim reparatia, adica doar apartamentele de la 8, 7 si 6, care au fost inundate de blocajul de la 9. De asemenea, fara sa stie ce anume a infundat coloana de scurgere de la wc-uri, acestia sustin ca este vinovata "coloana comuna". Dar la plata, vor sa ne puna doar pe noi, proprietarii inundati. Ce putem face in acest caz? Ce solutii legale avem? Pe cine trebuie sa sesizam? Cum ne putem proteja impotriva acestui abuz? In plus, vor sa-mi sparga doar mie masca sa taie si sa scoata bucata de coloana infundata de cei de deasupra mea, si sa-mi lase masca daramata, fara sa mi-o repare la loc. Este normal ceea ce se intampla si faptul ca Presedintele asociatiei si administratorul sustin ca este problema mea sa repar la loc masca din baie, pe care o are toata lumea? Daca este vorba de "coloana comuna" de scurgere a wc-urilor, nu trebuie sa-mi repare la loc ce-mi sparge in casa ca sa remedieze problema? Reparatia peretilor nostri uzi de sus pana jos, datorita acestei "coloane comune de scurgere" infundata la etajul 9, cine trebuie s-o deconteze? Nu ar trebui tot asociatia? Va multumesc si astept cu interes raspunsuri si sugestii, cadrul legal, pentru rezolvarea acestei probleme atat de incurcata si urgenta.
Mai adaug faptul ca azi dimineata cand nu le-am permis sa sparga doar la mine fara a repara ceea ce sparg dupa ce schimba bucata de coloana de scurgere infundata de catre etajul 9 si spre etajul 9,si fara sa fie prezent Presedintele asociatiei sau administratorul, persoana care se ocupa cu curatenia scarii si are toate cheile de la subsol si acoperis, ne-a inchis apa calda si apa rece de la baie, la tot tronsonul, desi de la etajul 8 pana la parter, pot fi folosite fara probleme, infundat fiind la 9, si de ieri pana azi dimineata am avut apa la baie, fiind izolate doar etajul 9 si 10 de la care se inunda apartamentele de dedesupt. Au vreun drept legal sa ne opreasca apa din moment ce noi nu suntem vinovati si nu vrem sa platim reparatia doar apartamentele inundate?
mirelae2002, utilizator
Fara dubii este vorba despre instalatia comuna,de vreme ce scurgerea de la etajele 10 si 9 s-au infundat la etajul 8
Este logic ca lucrurile auncate de cei de la etajul 9 si 10 fie s-au umflat de ex hartie,ambalaje,carpe fie au fost aruncate produse dure lemn,platic care au blocat resturile menajere
Fiind instalatia comuna, reparatia se repartizeaza tuturor proprietarilor de pe tronsonul respectiv
Este normal sa se sisteze prvizoriu furnizarea apei rece si calda pe intreg tronsonul la baie atat timp cat nu exista vane/robineti pentru fiecare etaj,daca se da drumul la apa beneficiaza si parterul si et 5 si 10
Daca se da drumul la apa va inunda,analizati ce este mai avantajos sa aveti utilitati la bucatarie si curat la baie sau acum de sarbatori sa aveti intemperi si aluviuni in apartament
Multumesc pentru raspuns.
Am mai citit cate ceva despre acest subiect, si am gasit ca fiind coloana verticala, este considerata instalatie / coloana comuna si prin urmare Asociatia este obligata sa suporte reparatia, atat inlocuirea bucatii infundate, cat si reparatia a ceea ce sparge la mine in casa pt reparatie, si sa se imparta pe cota parte indiviza (la toata asociatia).
De asemenea fiind inundate 3 apartamente tot datorita infundarii instalatiei comune, reparatiile peretilor inundati trebuie suportate tot de catre Asociatie, si daca refuza, trebuie actionata in judecata.
Ce parere aveti? Este adevarat? Asa este precizat in legislatie?
Multumesc.
Una este legea ,alta este ce suporta locatarul
Conform dispozitii in vigoare asociatia de proprietari se infiinteaza cu scopul gestionarii,
administrarii,intretinerii si reparatiei parte comuna din imobilul de locuit in comun
Referitor la obligatia asociatiei de a suporta c/v reparatii in apartamentele care au suferit prejudicii/daune in urma defectarii partii comune de constructii si de instalatii din imobil,este problema complexa si delicata
Asociatia de proprietari are obligatia sa repare instalatia comuna
Daca insa proprietarul detine baia cu faianta sau marmura ,asociatia de proprietari nu este obligata sa refaca finisajele...
Asociatia de proprietari poate fi obligata sa suporte c/v reparatii la proprietatea privata numai prin hotarare judecatoresca definitiva
Cea mai uzuala modalitate de obligare a asociatiei de proprietari sa achite c/v reparatii la proprietatea privata ,o reprezinta asigurarea facultativa care sa cuprinda si riscul de inundatie-situatie in care asiguratorul la cererea asiguratului deschide dosar de dauna si urmeaza sa recupereze c/v prejudiciu prin actiune in regres impotriva asociatiei de proprietari