avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 352 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Certificat medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Certificat medical

Bună ziua, băiatul meu a avut mâna ruptă, şi bineţeles că a avut medical . Când a întrebat la servici când i se plăteşte i s-a spus că o să-i dea atunci când virează casa de asigurări ( cca 5 luni ) . Este corect să se procedeze astfel, să se plătească după 5 luni ?
Vă mulţumesc !
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 15:09, 7 Octombrie 2015
1. Patronii au dat un raspuns in afara prevederilor legale.

2. - Angajatorul trebuie sa plateasca indemnizatiile de concediu medical si apoi sa le recupereze de la CJAS.
- Recuperarea indemnizatiilor este o problema intre angajator si CJAS, salariatul nu este parte in aceasta disputa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine plateste concediu medical raluk_cream raluk_cream Sunt insarcinata in 6 luni si sunt in concediu medical de la inceputul lui ianuarie.Pe luna respectiva angajatorul nu mi-a dat banii pe concediu medical.Imi ... (vezi toată discuția)
Prenatalul luscinia1987 luscinia1987 buna ziua...mentionez ca pe data de 15 mai am intrat in concediu prenatal....suntem deja in data de 26 iunie iar eu nu am primit nici un ban...am sunat la ... (vezi toată discuția)
Concediu medical zoltan19 zoltan19 patronul nu vrea sa ami plateasca concediul medical de 7 saptamani.miam rupt picorul la munca.ce pot face an acest caz? (vezi toată discuția)