Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Certificat medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Certificat medical

Bună ziua, băiatul meu a avut mâna ruptă, şi bineţeles că a avut medical . Când a întrebat la servici când i se plăteşte i s-a spus că o să-i dea atunci când virează casa de asigurări ( cca 5 luni ) . Este corect să se procedeze astfel, să se plătească după 5 luni ?
Vă mulţumesc !
1. Patronii au dat un raspuns in afara prevederilor legale.

2. - Angajatorul trebuie sa plateasca indemnizatiile de concediu medical si apoi sa le recupereze de la CJAS.
- Recuperarea indemnizatiilor este o problema intre angajator si CJAS, salariatul nu este parte in aceasta disputa.