Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... taxa de timbru
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

taxa de timbru

sunt parte intr-un proces civil in calitate de parat impreuna cu sotia fiind copropietari al locuintei ( partea reclamanta este asociatia de propietari ) am facut cerere reconventionala , si la prima citatie ni s-a comunicat si care este taxa judiciara pentru acesta cerere reconventionale ,aceasta taxa s-a comunicat si pe citatia mea si pe citatia sotiei ...cum platim taxa de timbru ? fiecare dintre noi, suma care este pe citatia care primit-o ,sau doar unul dintre noi ,mentonez ca este o singura cerere reconvetionala ,
~ Conținut șters la cerere ~
Va multumesc
mai repet inca odata ( pentru ca am auzit si alte pareri ) eu si sotia mea suntem parte intr-un proces am primit citatii separate , in numele nostru am facut cerere reconventionala ,pentru fiecare in citatiile primite ni se comunica suma care trebuie sa o platim ca taxa de timbru ,repet intrebarea platim o singura suma sau fiecare ce i s-a comunicat in citatie ? va multumesc pentru raspunsuri ,
Care este valoarea pretentiilor ridicate prin cererea reconventionala, care ii e temeiul de drept si cu ce suma ati fost citati sa achitati cu titlu de taxa de timbru ?
valoarea pretentiilor ridicate in cererea reconvetionala sunt :
1) cheltuieli de judecara ocazionale de aparare pe care trebuie sa mi-o fac in acest dosar ,taxa de timbru in valoare de 66.70 lei ( la dosar exista contractul cu avocat in valoare de 800 lei)
2) solicit restituirea sumei proncetuale achitate pentru salariile personalului care sunt aproximativ 1000 lei si care mi s-au solicitat taxa de timbru in valoare de 100 lei
mentionez ca este un proces cu asociatia de locatari in care suntem citati si eu si sotia fiind copropietari cu citatii separate si la fiecare s-a comunicat aceste taxe de timbru