Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Urgent!!! Calcul pensie de intretinere angajat MAI
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Urgent!!! Calcul pensie de intretinere angajat MAI

Lucrez in MAI. Pentru stabilirea pensiei alimentare pentru un minor se poate lua in calcul pe langa salariu...si sporurile + premiile pe ultimele 6 luni? Multumesc!
Doar daca au caracter permanent.
Dacă sporurile și premiile le obțineți în mod obișnuit acestea se includ la calcului pensiei de întreținere. Pentru cei din MAI nu se ia în considerare norma de hrană. Cu toate acestea unele instanțe includ și norma de hrană pentru calcularea pensiei.
Adrian ALBU, Avocat
Veniturile sporadice cum sunt primele, premiile , recompensele, sporurile , diurnele nu sunt retinute pentru plata pensiei de intretinere.

La calcularea cuantumului pensiei de întreţinere nu se iau în considerare decât veniturile obţinute in mod constant, nu şi cele întâmplătoare: cele pentru ore suplimentare, indemnizaţiile de deplasare, de transferare, de concediere şi, în general, sumele care nu au caracter permanent, cum sunt şi salariile compensatorii, în cazul disponibilizării debitorului pensiei.

Veniturile nete reprezinta acele venituri care intra efectiv în patrimoniul debitorului obligatiei de întretinere sub forma unei sume de bani.

Veniturile amintite de dumneavoastra sunt realizate in mod constant, deci trebuie retinute la plata pensiei de intretinere.