Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... formulare contestatie tergiversare proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

formulare contestatie tergiversare proces

buna seara. vreau sa formulez o cerere pentru tergiversarea procesului deoarece au trecut mai mult de patru luni de la pronuntare ,dar redactarea nu sa facut.mentionez ca carerea de urgentare am depus-o de circa doua saptamani.Va multumesc anticipat.
Contestatia privind tergiversarea procesului procesului este reglementata de preved.art.522-526 NCPC.La art.522(2) pct.1-4 NCPC veti gasi cazurile pentru care se poate face contestatia.Art.526 NCPC sanctioneaza cu amenda judiciara de la 500 lei la 2.000 lei contestatorul care a facut contestatia sau plangerea cu rea credinta.
va multumesc pentru raspuns si sper ca aceasta sa fie ultima interventie in vederea redactari sentintei de fond.