Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Second hand-mobila
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Second hand-mobila

Cine ma poate ajuta cu o monografie contabila, pentru o evidenta secand hand de mobila, achizitie din germania, platitor de tva.
Nu este nimic deosebit de alte achiziţii intracomunicare (Comerţ în spaţiul UE).
TVA-ul este o taxare inversă.
Tranzacţia se raportează în D390
Achizitorul trebuie să fi fost înregistrat în în prelabil în Registrul Operatorilor Intracomunitari la ANAF.

Înregistrarea TVA
4426 = 4427
Achiziţia
-371 = 401 cost de achiziţie pentru marfa stocată.
Suplimentar pentru desfacere, dacă marfa ajunge în reţeaua comercială cu amănuntul
-371 = 378 Adaosul comercial
-371 = 4428 TVA neexigibil
Buna ziua
In aceasta speta ma intereseaza daca trebuie sa aplic regimul special de TVA , deoarece sunt bunuri second hand si daca da, cum trebuie sa procedez.Mentionez ca ambele firme sunt platitoare de tva iar firma din Ro o comercializeaza cu amanuntul.