avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 747 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu

Buna ziua, sunt insarcinata in 28 saptamani si as dori sa stiu de cand m apot apuca de acte pentru concediu de maternitate , si ce acte imi sunt necesare! Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: andreeachireaa , utilizator 12:28, 2 Noiembrie 2015
DACA DECLAR CA STAU IN CCC 2 ANI , POT SA MA DUC MAI DEVREME LA SEVICI?
ASTA CU ACORDUL PATRONULUI , NORMAL!
DACA DA, TREBUIE SA ANUNT UNDEVA?
Indiferent daca optati pentru CCC cu o durata de 1an sau cu o durata de 2 ani, puteti reveni la serviciu inainte de expirarea acestor peruioade.

In afara de angajator, va trebui sa anuntati Primaria ca v-ati reluat activitartea.
buna ziua, as dori sa stiu si eu cine plateste concediu de maternitate?
Indemnizatia de maternitate este platita de angajator.

Art. 25 din OUG 158/2005
(1)Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10.
(2)Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
Indemnizatia pentru concediul de maternitate este platita de angajator care recupereaza intreaga suma de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).

Alte discuții în legătură

Concediu de crestere al copilului si risc maternal de alaptare gygabi2001 gygabi2001 Buna ziua. Dupa cele 126 zile de concediu pre si postnatal as lua cele 120 pentru risc maternal de alaptare, fiind medic si nu exista spatiu separat pentru ... (vezi toată discuția)
Concediul pentru cresterea copilului - demersuri + durata postnatal sorina_a_b sorina_a_b As dori sa stiu ce demersuri sunt necesare in vederea acodarii concediului si a indemnizatiei de crestere a copilului. O alta nelamurire se refera ... (vezi toată discuția)
De unde si cati banuti primeste o mamica care a lucrat ? Ana-ion Ana-ion Buna ziua, sunt pe cale sa nasc primul copil si din pacate nu sunt lamurita cati banuti trebuie sa primesc de la stat si de unde. De asemenea unde sa depun ... (vezi toată discuția)