Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu

Buna ziua, sunt insarcinata in 28 saptamani si as dori sa stiu de cand m apot apuca de acte pentru concediu de maternitate , si ce acte imi sunt necesare! Va multumesc!
DACA DECLAR CA STAU IN CCC 2 ANI , POT SA MA DUC MAI DEVREME LA SEVICI?
ASTA CU ACORDUL PATRONULUI , NORMAL!
DACA DA, TREBUIE SA ANUNT UNDEVA?
Indiferent daca optati pentru CCC cu o durata de 1an sau cu o durata de 2 ani, puteti reveni la serviciu inainte de expirarea acestor peruioade.

In afara de angajator, va trebui sa anuntati Primaria ca v-ati reluat activitartea.
buna ziua, as dori sa stiu si eu cine plateste concediu de maternitate?
Indemnizatia de maternitate este platita de angajator.

Art. 25 din OUG 158/2005
(1)Cuantumul brut lunar al indemnizatiei de maternitate este de 85% din baza de calcul stabilita conform art. 10.
(2)Indemnizatia de maternitate se suporta integral din bugetul Fondului national unic de asigurari sociale de sanatate.
Indemnizatia pentru concediul de maternitate este platita de angajator care recupereaza intreaga suma de la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).