avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala data unui minor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala data unui minor

salut
daca intr-un proces verbal de contraventie data unui minor in lipsa nu este mentionat numele unui parinte asa cum scrie in og2/2002 acesta poate fi contestat,sau chiar sa prezinte o cauza de anulare din oficiu??
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 21:08, 19 Octombrie 2015
Contestati procesul verbal, nu se va anula din oficiu
Intervenţie moderator


Am rugămintea să continuaţi discuţiile începute folosind butonul "răspunde" (albastru, dreapta, jos). În acest mod există continuitate între discuţia iniţială şi întrebările şi răspunsurile ulterioare şi nici nu încălcaţi pct. 3.3 din regulament.
Mulţumesc!


Gabriela Pintea


mihalachei a scris:
salut
revin cu o intrebare la problema mea cu procesul verbal dat unui minor .
am intrat in posesia lui si am constatat ca nu este completata data ora si locul efectuarii faptei, conform og 2 acest lucru atrage nulitatea procesului verbal care se constata din oficiu.
intrebarea mea este daca tot trebuie sa ma duc la judecatorie si sa fac contestatie la procesul verbal?
ce inseamna ca se constata din oficiu?



YSL a răspuns:
Da, tb sa formulati plangere impotriva procesului verbal.
Instanta, din oficiu, constata nulitatea pr vb, chiar daca nu se invoca aceasta excepție.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce scop are recalcularea daca se pastreaza cuantumul avantajos aflat in plata? Dumitru Pavel Dumitru Pavel Ce scop are recalcularea daca se pastreaza cuantumul avantajos aflat in plata ? -In situatia in care cuantumul din recalculare este mai mic ? Pentru ce se ... (vezi toată discuția)
Schimbarea gradului de invaliditate din 3 in 2. bossu bossu Am si eu o intrebare referitoare la modificarea gradului de invaliditate din 3 in 2, ce presupune majorarea sau diminuarea cuantumului pensiei ? In anul 2008 ... (vezi toată discuția)
Conducere cu 1,1 la mie JONNY1955 JONNY1955 LA ORA 03,DIMINEATA,AM FOST ORBIT DE UN ALT AUTOTURISM CARE CIRCULA DIN SENS INVERS,NU EXISTAU PERSOANE PE CAROSABIL. AM INTRAT INTRUN CAP DE POD ȘI ÎN ... (vezi toată discuția)