Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Amenda contraventionala data unui minor
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Amenda contraventionala data unui minor

salut
daca intr-un proces verbal de contraventie data unui minor in lipsa nu este mentionat numele unui parinte asa cum scrie in og2/2002 acesta poate fi contestat,sau chiar sa prezinte o cauza de anulare din oficiu??
Contestati procesul verbal, nu se va anula din oficiu
Intervenţie moderator

Am rugămintea să continuaţi discuţiile începute folosind butonul "răspunde" (albastru, dreapta, jos). În acest mod există continuitate între discuţia iniţială şi întrebările şi răspunsurile ulterioare şi nici nu încălcaţi pct. 3.3 din regulament.
Mulţumesc!

Gabriela Pintea

mihalachei a scris:
salut
revin cu o intrebare la problema mea cu procesul verbal dat unui minor .
am intrat in posesia lui si am constatat ca nu este completata data ora si locul efectuarii faptei, conform og 2 acest lucru atrage nulitatea procesului verbal care se constata din oficiu.
intrebarea mea este daca tot trebuie sa ma duc la judecatorie si sa fac contestatie la procesul verbal?
ce inseamna ca se constata din oficiu?

YSL a răspuns:
Da, tb sa formulati plangere impotriva procesului verbal.
Instanta, din oficiu, constata nulitatea pr vb, chiar daca nu se invoca aceasta excepție.