Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Semnatura locatari pentru uscatorie!
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Semnatura locatari pentru uscatorie!

Buna ziua. In primul rand as dori sa mentionez cateva lucruri pentru a fi foarte clara problema.
Blocul are 4 etaje, eu locuiesc la parter. Fiecare etaj are uscatoria lui (mai degraba 2 la etajele superioare).
La parter suntem 3 apartamente, unul are inchisa intrarea din scara pentru ca a fost modificat ca spatiu comercial, in concluzie doar 2 apartamente locuite.
Eu as dori una din cele 2 camere ale uscatoriei, cealalta este strict a vecinei (are cheie, rafturi, etc). Eu as dori aceasta incapere pentru mine strict, in prezent ea este folosita ca spatiu de depozitare al vecinilor de pe toata scara.
Am incercat prin cale amiabila, sa ii intreb daca pot elibera avand in vedere ca au in folosinta si la ei pe cat uscatorii, nimic.
In principiu as dori sa scot aceasta camera de sub plata comuna, nu sa devin proprietar ci sa o iau pentru a deschide un punct de lucru acolo, o amenajez, curent electric trag direct de la mine (CEZ-ul este de acord, apropos), dar locatarii ma blocheaza. Ce pot face? Pot trece peste acordul lor (semnatura)? Stiu ca pot sa le fac reclamatie la Politie dar vor debarasa astazi si de maine nu voi mai avea viata cu ei! :)
Chiar daca reclamati la politie,demersul dv poate avea rezultatul eliberarii spatiului,dar nu si materializarea interesului dv
Conform dispozitii in vigoare,utilizarea exclusiva a partilor comune din imobil se poate realiza numai in baza unui contract de inchiriere pe 7,25,49 ani sau de comodat
Discutati amiabil cu presedintele de asociatie si negociati incheierea unui contract de inchiriere care ar aduce asociatiei de proprietari lunar c/v chirie
Multumesc frumos pentru raspuns. Problema este ca am discutat cu Presedintele care este o persoana mai "delicata", la modul ca am primit ca raspuns, citez "Nu vreau probleme cu oamenii, ce vor ei, aia zic si eu. Stiti, ei sunt mai vechi pe scara decat dumneavoastra", iar din partea administratorului mi s-a spus "dar realizezi ca ei au facut magazie acolo cu multi ani inainte ca tu sa vii aici in bloc. Ai impresia ca o sa faci tu de unul singur legea impotriva a 12 familii cu tupeu si gura mare?" Acuma intreb ca un om simplu, invidia, care este o arma letala in ceea ce priveste notiunea de interactiune si intelegere intre locatari, fiind prezenta in procent zdrobitor la mine pe scara, poate fi infranta cu vorba buna sau se poate ocoli sub vreo forma? Nu de alta, daca era o singura uscatorie intelegeam ca este comuna pentru toata scara, dar fiind asa ceva la fiecare etaj, mi se pare corect sa existe o forma prin care sa pot desfiinta "magazia" creata de vecinii de la etajele superioare in locul in care ar fi trebuit sa imi pot usca rufele....
Sintetizand, Presedintele are coloana vertebrala precum un sarpe de camp iar administratorul este prea fricos sa faca ceva. Macar as putea sa ma distrez cu ei, chemand politia, facand reclamatie la Directia de Sanatate Publica, etc..... pentru ca legislativ am tot cautat si nu am reusit sa gasesc nimic care sa imi dea pur si simplu drept asupra incaperii respective sa o pot inchiria, renova, samd. Evident fara sa imi trebuiasca semnatura vecinilor acestora minunati.
Din nefericire nu cred ca puteti rezolva favorabil chestiunea prin apelarea la institutiile enumerate. Pur si simplu "nu se baga" sau daca din intamplare se mai uita cineva prin legislatia specifica o sa observe ca da, aceste spatii se pot inchirie de proprietari sau terti, dar numai cu aprobarea a 50% + 1 dintre dragutii dvs. vecini si mai este o conditie: printre cei 50%+1 sa fie neaparat si proprietarii alaturati spatiului respectiv (notiunea este de proprietari direct afectati).

Intreb: as. prop. este formata doar din proprietarii aratati de dvs. (cei 12)?
Daca nu este asa, presedintele poate sa aiba coloana vertebrala pe care sa o masori la cumpana, ca tot nu poate sa faca altceva fara aprobarea vecinilor dvs. . De admin nu mai vorbesc pentru ca el nu are loc in aceasta discutie, doar daca este proprietar in scara dvs...

IAvand in vedere ca la fiecare nivel exista cate un spatiu, ocupat probabil doar de proprietarii de la acel nivel, nu inteleg cum tot dansii mai depoziteaza tot felul de acareturi in spatiu de la parter.
Ce "vad" eu in situatia descrisa? "Vad" o utilizare nerationala si chiar paguboasa a spatiilor comune.
Ce as face eu daca as fi in locul dvs.?
La prima AG a membrilor as pune in discutie aceasta impartire nerationala a spatiilor comune, as identifica proprietarii si ce spatii comune ocupa si as arata cum unii fac abuz; le-as propune ca aceste spatii sa fie utilizate proportional cu suprafata utila a apartamentului fiecaruia (daca se poate), cu titlu gratuit sau oneros, aducator de venituri la fd. de reparatii din acea scara.
Pentru spatiu de la parter, pe care vreti sa vi se repartizeze doar dvs. avansatile o suma rezonabila - chirie lunara care se va adauga tot in acel fd. de reparatii.
Cred ca o sa aveti acordul vecinii dvs. de la parter atata timp cat si dansa ocupa cealalta incapere si care in mod normal tre' sa aiba acordul dvs.
Nu cred ca toti vecinii dvs. vor fi impotriva ideii de inchiriere/concesionare a spatiului in conditiile in care acel spatiu comun aduce venituri, asa ca apropiati-ii in asa fel incat la o adica (sa zicem la vot) sa fie de partea dvs.
Urasc ideea in care un proprietar achizitioneaza o locuinta intr-un bloc mai vechi, ar avea mai putine drepturi ca un altul care si-a achizitionat locuinta cu 40 ani inainte! Este o situatie des raspandita si pe la noi - iaca a venit asta acum sa ne invete pe noi care stam aici de 40 de ani... IRELEVANT!
Va doresc multa bafta.

Intreb: as. prop. este formata doar din proprietarii aratati de dvs. (cei 12)?

Nu, este un bloc cu 8 scari.

IAvand in vedere ca la fiecare nivel exista cate un spatiu, ocupat probabil doar de proprietarii de la acel nivel, nu inteleg cum tot dansii mai depoziteaza tot felul de acareturi in spatiu de la parter.

Exact in acelasi mod, dar politicos am pus problema la sedinta asociatiei. Si mi s-a spus raspicat sa nu ma bag eu in treburi de genul asta ca sunt ultimul venit si nu stiu cum functioneaza lucrurile in lumea civilizata (eu am crescut 16 ani in Bucuresti, asadar, din punct de vedere al lor, in jungla probabil......

Ce "vad" eu in situatia descrisa? "Vad" o utilizare nerationala si chiar paguboasa a spatiilor comune.

Din punctul lor de vedere este perfect rationala. La ei pe nivel au o uscatorie de 2 camere si inca una tip logie..... fiind 3 apartamente per cat. Logia este folosita ca uscatorie, iar uscatoria mare ca spatiu de depozitare pentru diverse elemente vechi, materiale de constructii, etc. La parter, unde ar fi trebuit sa fie camera de uscatorie in chestiune, au bicicletele (ca doar le vine greu sa le care pana la etajul lor, anvelopele de schimb pentru masini, unelte diverse, o motosapa a unui vecin care nu o lasa la tara sa nu i-o fure vecinii de acolo, etc.... Cu alte cuvinte pentru mine este paguboasa, pentru ei este profitabila.

Ce as face eu daca as fi in locul dvs.?
La prima AG a membrilor as pune in discutie aceasta impartire nerationala a spatiilor comune, as identifica proprietarii si ce spatii comune ocupa si as arata cum unii fac abuz; le-as propune ca aceste spatii sa fie utilizate proportional cu suprafata utila a apartamentului fiecaruia (daca se poate), cu titlu gratuit sau oneros, aducator de venituri la fd. de reparatii din acea scara.

Deja intram in subiectul pe care l-am atins pe un ton foarte frumos si calm de 4 ori pana acum si am ajuns acasa "cu coada intre picioare" avand in spate un ropot de tipete.

Pentru spatiu de la parter, pe care vreti sa vi se repartizeze doar dvs. avansatile o suma rezonabila - chirie lunara care se va adauga tot in acel fd. de reparatii.

Am vrut sa vad daca asta ar fi problema si am avansat suma de 600 RON pe luna la ultima sedinta. Si mi s-a spus clar "lasa Alexandru ca stam noi de banii tai, nu aia este problema! Nu vii tu aici sa ne dictezi noua ce sa facem, clar? Traim bine merci si fara banii tai! Dar lucrurile nu mi le mut de acolo doar pentru ca ai venit tu aici! Le am de prea mult timp acolo si nu o sa mi le scoti tu ca ai venit cu fite de bucurestean in tine!

Cred ca o sa aveti acordul vecinii dvs. de la parter atata timp cat si dansa ocupa cealalta incapere si care in mod normal tre' sa aiba acordul dvs.
Nu cred ca toti vecinii dvs. vor fi impotriva ideii de inchiriere/concesionare a spatiului in conditiile in care acel spatiu comun aduce venituri, asa ca apropiati-ii in asa fel incat la o adica (sa zicem la vot) sa fie de partea dvs.

3 din 13 ar fi maxim. Unul este de la etajul 4, unul de la 3 si unul de la etajul 1. In rest nu exista, sunt prea uniti, Sunt genul de spargatoare campioane la spart seminte seara in fata blocului, pline de invidie pe omul care poate face mai mult decat sa isi consume viata intr-un mod mediocru.

Urasc ideea in care un proprietar achizitioneaza o locuinta intr-un bloc mai vechi, ar avea mai putine drepturi ca un altul care si-a achizitionat locuinta cu 40 ani inainte! Este o situatie des raspandita si pe la noi - iaca a venit asta acum sa ne invete pe noi care stam aici de 40 de ani... IRELEVANT!

Si eu o urasc dar din pacate asta este situatia. Vecina de la parter are cealalta boxa de la uscatorie cu cheie proprie, rafturi cu muraturi, dulceturi, gem, bidoane cu varza, etc si la sedinta era prima care se rastea la mine ca sa ma las de glume din acestea, ca am venit ultimul si am pretentii cam mari. Evident ca nu are nici o semnatura de la mine sau de la alti locatari.
Sa mai spun o chestie aici. Faptul ca sunt unul dintre cei 2 locatari care avem intretinerea la zi sau cel mult o luna intarziere, restul avand in cel mai bun caz 4-5 luni neplatite????
Multumesc mult pentru raspuns. Chiar sunt deja extrem de dezamagit. Speram sa existe o modalitate prin care sa evacuez acea boxa de acareturile minunate detinute de vecini, plus ca este focar de infectie..... Eu imi tin bicicleta ancorata de balustrul scarii, iar vecinii in boxa care ar fi trebuit sa fie a mea. La ultima deschidere a usii, s-au auzit niste zgomote extrem de interesante venite de sub maldarele de utilaje, scule, biciclete samd, semanand cu un "roi" de rozatoare care incercau sa se faca nevazute..... Unde o fi Sanepid-ul? :))

In acest caz incercati o actiune in instanta. Cautati un avocat bun, explicati-ii cu lux de amanunte tarasenia si va asigur ca o sa aveti castig de cauza.
Suma de 600 lei/luna, mie personal mi se pare enorma tinand cont ca ceilalti proprietari nuplatesc nimic pentru spatiile comune ocupate. Acum, pentru ca tot nu au fost de acord cu 600 lei/luna, ar trebui sa le oferiti maximum 100 lei/luna.

Notificati in scris asociatie cu intentia dvs. de a inchiria acel spatiu - cu referire stricta la celelalte spatii ocupate asa cum ati spus.
Faceti precizarea ca o sa va adresati intantei de judecata daca nu aveti un raspuns favorabil.
Raspunsul trebuie sa-l primiti tot in scris. Va fi foarte bun in instanta. Acolo as vrea sa-i vad ce o sa mai zica vecinii dvs.
Nu uitati ca presedintele asociatiei reprezinta as. prop. in proces cu proprietarii, furnizorii, tertii.