Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Vechime in munca si in specialitate dupa efectuarea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Vechime in munca si in specialitate dupa efectuarea concediului pentru cresterea copilului...

1. X este angajata pe perioada determinata.
2. Are 3 ani vechime in munca.
3. Intra in concediu de maternitate cu 21 de zile inainte de incetarea de drept a contractului de munca pe perioada DETERMINATA.
4. Efectueaza cei doi ani de concediu pentru cresterea copilului.
5. La reangajare vechimea sa in munca si specialitate va fi de:
a. 3 ani,
b. 5 ani?
Radamante a scris:

....
5. La reangajare vechimea sa in munca si specialitate va fi de:
a. 3 ani,
b. 5 ani?

Va avea 5 ani vechime in munca si 2 ani vechime in specialitate.
Din OUG 111/2010 privind concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor:

Art. 2
(1) Incepand cu data de 1 ianuarie 2011, persoanele care, in ultimul an anterior datei nasterii copilului, au realizat timp de 12 luni venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit potrivit prevederilor Legii nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completarile ulterioare, denumite in continuare venituri supuse impozitului, pot beneficia optional de urmatoarele drepturi:

a) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la un an, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, precum si de o indemnizatie lunara;

b) concediu pentru cresterea copilului in varsta de pana la 2 ani, precum si de o indemnizatie lunara.

Art. 22
(1) Perioada în care o persoană beneficiază de drepturile prevăzute la art. 2 alin. (1), respectiv la art. 5, art.6, art. 9 alin. (4) și (5) constituie perioadă asimilată stagiului de cotizare în vederea stabilirii drepturilor de pensie în sistemul public și a drepturilor stabilite de Legea nr. 76/2002 privind sistemul asigurărilor pentru șomaj și stimularea ocupării forței de muncă, cu modificările și completările ulterioare

(2) Perioada concediului pentru creșterea copilului prevăzut la art. 2 alin. (1) și art. 6 constituie vechime în muncă și în serviciu, precum și în specialitate și se are în vedere la stabilirea drepturilor ce se acordă în raport cu acestea.

Am inteles ca este un gol in legislatie intre data de 01.04.2001 si 01.06.2006, perioada in care concediul pentru cresterea copilului nu se lua in calcul la stabilirea sporului de vechime. Raspunsul dumneavoastra este valabil si pentru perioada 01.06. 2006-prezent?
Conform modificarilor aduse legislatiei in materie :
1. Incepand cu 20.01.2007, perioada CCC constituie vechime in munca. (modificare adusa prin Legea nr.7/2007)

2. Incepand cu 01.01.2012, perioada CCC constituie vechime in specialitate.(modificare adusa de OUG 124/2011).
Atunci concediul pentru cresterea copilului inseamna si vechime in munca pentru toate persoanele care au intrat in concediu pentru cresterea copilului dupa 20.01.2007- prezent, iar pentru perioada 01.04.2001 si 20.01.2007 nu este vechime in munca...
Radamante, utilizator