avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intrtinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intrtinere minor

Buna ziua
Fostul sot intra de luna aceasta in concediu de crestere pentru copil
Prin hotarare civila instanta il obliga sa ii plateasca pensie de intretinere copilului meu fiind minor.
Intrebarea este :i se va face oprire din concediul de paternitate cqre o sa-l aibe pentru copilul care i s-a nascut?sau cum ii voi obtine eu pensia de intretinere care i se cuvine copilului meu.
Hotararea civila mi-a sosit acasa in luna septembrie.tot atunci i s-a nascut si lui alt copil.
Instanta il obliga sa plateasca pensie de intretinere de cand am inaintat actiunea,adica din 2014.
Cum imi obtin eu acesti bani daca intra in concediu de crestere?
doar cu ajutorul unui executor?
In hotararea civila nu specifica daca i se face opriri din salariu..
va multumesc
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 14:04, 15 Octombrie 2015
Poprirea nu este singura modalitate de recuperare a sumelor de bani ci doar cea mai facila. In rest daca detine bunuri mobile sau imobile ori alte valori acestea pot face obiectul unei executari silite mai ales pt sumele datorate din urma.
Nu credeti ca ar putea plati de buna-voie?
Oricum, indemnizatia de crestere a copilului nu o puteti popri.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de intrtinere minor ionela_bt ionela_bt buna ziua.in urma unui proces de stabilire de domiciliu minor si plata pensiei de intretinere minor instanta a hotarat locuinta minorului la mama,adica la ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara gheorghemonica80 gheorghemonica80 fostul sot a lucrat cu carte de munca la mega image 12 luni, dupa care a intrat in concediu de paternitate nu mai mi-a dat bani din septembrie 2015, pe motiv ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara in timpul concediului de maternitate grecristina grecristina buna! sotul meu are o fetita din prima casatorie, careia ii plateste pensie alimentara. daca sotul va intra in concediu de paternitate, va mai plati pensia? (vezi toată discuția)