Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... pensie de intrtinere minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

pensie de intrtinere minor

Buna ziua
Fostul sot intra de luna aceasta in concediu de crestere pentru copil
Prin hotarare civila instanta il obliga sa ii plateasca pensie de intretinere copilului meu fiind minor.
Intrebarea este :i se va face oprire din concediul de paternitate cqre o sa-l aibe pentru copilul care i s-a nascut?sau cum ii voi obtine eu pensia de intretinere care i se cuvine copilului meu.
Hotararea civila mi-a sosit acasa in luna septembrie.tot atunci i s-a nascut si lui alt copil.
Instanta il obliga sa plateasca pensie de intretinere de cand am inaintat actiunea,adica din 2014.
Cum imi obtin eu acesti bani daca intra in concediu de crestere?
doar cu ajutorul unui executor?
In hotararea civila nu specifica daca i se face opriri din salariu..
va multumesc
Poprirea nu este singura modalitate de recuperare a sumelor de bani ci doar cea mai facila. In rest daca detine bunuri mobile sau imobile ori alte valori acestea pot face obiectul unei executari silite mai ales pt sumele datorate din urma.
Nu credeti ca ar putea plati de buna-voie?
Oricum, indemnizatia de crestere a copilului nu o puteti popri.