Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... neacordarea tichetelor de masa
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

neacordarea tichetelor de masa

buna ziua, am o speta a unui salariat care a actionat angajatorul in instanta pentru neacordarea tichetelor de masa;
societatea este intr-o situatie financiara precara, avand conturile bancare blocate;
ce poate face angajatorul in aceasta situatie
Acordarea tichetelor de masa la nivel de acel angajator era prevazuta undeva, c.i.m., c.c.m. aplicabil sau reg.intern ?
in contractul colectiv de munca (doar)
In acest caz, societatea are obligatia sa-i acorde tichetele de masa.

In ccm trebuia sa fie mentionate si clauze privind acordarea alocatiei individuale de hrana sub forma tichetelor de masa, precum si forma suprotului acestora, respectiv suport electronic si/sau hartie, care sa prevada:
a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa, precum si valoarea nominala a tichetului de masa, in limita celei prevazute de lege, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;
b) numarul de zile lucratoare din luna pentru care se distribuie tichete de masa salariatilor;
c) criteriile de selectie privind stabilirea salariatilor care primesc tichete de masa, tinand seama de conditiile concrete de lucru in care isi desfasoara activitatea unele categorii de salariati, de prioritatile socioprofesionale si de alte elemente specifice activitatii.
in ccm se face precizarea acordarii de tichete de masa "in unctie de posibilitatilefinanciare ale societatii" - "a) numarul salariatilor din unitate care pot primi lunar tichete de masa, precum si valoarea nominala a tichetului de masa, in limita celei prevazute de lege, tinand seama de posibilitatile financiare proprii ale angajatorilor;"
socitatea are conturile bancare sub incidenta popririlor, inclusiv de la soc care furnizeaza tichetele de masa.
reclamanta solicita si bonurile indiferent de expunerea situatiei dificile a firmei
Ceea ce ati subliniat dvs trebuia sa fie mai detaliat in c.c.m.