Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Plata asigurarii de sanatate in timpul somajului si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Plata asigurarii de sanatate in timpul somajului si dupa

Buna.Am fost angajat timp de 13 ani cu CIM pana in dec. 2014, dupa care am fost in somaj pana pe 4 sept. 2015.In momentul de fata as avea nevoie sa fiu asigurat medical, pentru niste investigatii dar nu sunt angajat si nu am nici-un fel de venituri.Intrebarea este: daca ma duc sa platesc din urma, ma vor pune sa platesc si pe perioada somajului (9 luni), sau doar pe septembrie si luna aceasta?
Mutumesc anticipat pentru raspuns.
1. Pe timpul cat ati beneficiat de indemnizatie de somaj ati fost asigurat la pensie si sanatate, contributiile fiind platite de Agentia de Somaj de la buget.

2. Veti plati contributia la sanatate numai incepand ziua urmatoare a ultimei zile de somaj indemnizat.
Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane