avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 768 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Cat dureaza obtinerea certificatului de urbanism?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Cat dureaza obtinerea certificatului de urbanism?

Buna ziua!
Am depus dosarul la primaria sect.5 pentru obtinerea certificatului de urbanism,pe data de 7 august 2015.Acolo mi s-a spus ca in termen de 30 de zile voi obtine CU.Pe data de 10 septembrie 2015 am sunat la primarie.A raspuns o doamna si mi-a zis sa sun peste o saptamana.Dupa 10 zile am sunat iarasi.Aceeasi doamna imi spune ca un robot,sa revin dupa inca o saptamana.Mi-a sarit mustaru' si i-am zis dar a trecut mai mult de o luna!Atunci doamna mi-a zis:trebuie sa asteptati 30 de zile lucratoare nu calendaristice.Imi zic in gand: o da la intors acum X-(
Am ramas mut de uimire si am inchis telefonul. De atunci sun saptamanal la primarie si mi se pune aceeasi placa:sunati sau reveniti peste o saptamana.X-(
Acum este 17 octombrie 2015 si eu nu am obtinut amaratul ala de certificat de urbanism.:sorry:
Ce pot face sau unde pot reclama amanarea obtinerii CU?
Multumesc anticipat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Octombrie 2015
DLaurentiu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Emil.Barb , utilizator 14:52, 8 Decembrie 2016
Certificatul de urbanism se emite de autorităţile prevăzute la art. 4 din Legea nr. 50/1991, republicată, cu completările şi modificările ulterioare, abilitate să autorizeze lucrările de construcţii, şi se eliberează solicitantului în termen de cel mult 30 de zile de la data înregistrării cererii, menţionându-se în mod obligatoriu scopul emiterii acestuia.
Da,dar eu am azi 70 de zile de asteptare!!
Procedura aprobării tacite nu este aplicabilă în cazul autorizaţiilor de construire, certificatelor de urbanism şi documentaţiilor de urbanism
vezi:

Monitorul Oficial al României, partea I, nr. 674 din 1 noiembrie 2013 unde a fost publicată Decizia ÎCCJ nr. 13 din 16 septembrie 2013 (Decizia 13/2013) privind examinarea recursului în interesul legii formulat de procurorul general al Parchetului de pe lângă Înalta Curte de Casaţie şi Justiţie privind interpretarea şi aplicarea dispoziţiilor art. 3 alin. (1) lit. a) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 27/2003 privind procedura aprobării tacite, aprobată cu modificări şi completări prin Legea nr. 486/2003, cu modificările şi completările ulterioare,
referitor la autorizaţiile de construire, certificatele de urbanism şi documentaţiile de urbanism prevăzute în art. 6 alin. (1) şi art. 7 alin. (1) din Legea nr. 50/1991 privind autorizarea executării lucrărilor de construcţii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, şi în art. 29 şi 44 din Legea nr. 350/2001 privind amenajarea teritoriului şi urbanismul, cu modificările şi completările ulterioare.
Puteti sa-mi spuneti mai pe inteles,va rog? Nu le am cu articole si monitorul oficial.Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 17 Octombrie 2015
DLaurentiu, utilizator
Șanț fff interesat sa stiu daca ați obținut certificatul,in ce condiții si daca s-au explicat rațional pentru această întârziere nepermisă.... Emil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Abuzurile functionarilor primariei alinh alinh Buna ziua Am si eu o chestiune de rezolvat si anume am depus la primarie un dosar pentru obtinerea autorizatiei de construire conform legii 50/1991.Adresele ... (vezi toată discuția)
Pot sa-mi construesc singur casa? flory84 flory84 Buna ziua,sotu meu se pricepe la constructie,e un al doile job,desi nu are autorizatie,vrem sa ne construim o casa,intrebare mea e daca,lege imi da voie? (vezi toată discuția)
Demolare casa mine58 mine58 Buna ziua , Am mostenit o casa batraneasca si as dori sa o demolez, sa construiesc alta noua . Ce documente imi tebuie ca sa o demolez si care sunt taxele ... (vezi toată discuția)