Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... Prestatii avocatiale nefacturate?
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

Prestatii avocatiale nefacturate?

Un cabinet individual de avocat, platitor de TVA, incheie cu un client un contract de asistenta juridica pentru asistenta si reprezentare in dosar X de la instanta Y , sau pentru intreg parcursul dosarului(adica pana la final) in suma de 10 000 €.
1)Cand are obligatia emiterii facturii fiscale care client si ce sume va factura?
2) Cand se emite factura in cazul neplatii onorariului conform contractului, respectiv," art.4.6. Neplata onorariului în cuantumul şi la termenele fixate potrivit art. 2 din contract, precum şi neachitarea contravalorii cheltuielilor efectuate potrivit art. 3 din contract dau dreptul avocatului să procedeze la rezilierea de plin drept a prezentului contract fără nici o altă formalitate şi fără nici o altă procedură judiciară sau extrajudiciară. Prezentul pact comisoriu de gradul IV îşi produce efectele de la data scadenţei obligaţiei neexecutate." FARA CA ACEST TERMEN SA FIE PRECIZAT IN CONTRACT LA ART.2 ?
3)cand este reziliat de plin drept acest contract, avand in vedere ca desi avocatul nu a emis factura pentru prestatiile avocatiale efectuate (s-a prezentat la termenele din dosar)?
4)in CE documente (intocmite de avocat)se regasesc aceste onorarii nefacturate?
5)in caz de faliment al clientului, CAV se poate inscrie la masa credala doar cu contractul de asisitenta juridica?
5)pentru aceste onorarii restante este obligatorie inventarierea si facturarea daca serviciile avocatiale au fost efectiv prestate? CAND? In ce inscrisuri, registre, documente?

MULTUMESC

Factura se emite conform prevederilor Contractului de asistenta juridica si la suma stabilita prin acel contract:
- la plata eventualului avans
- la plata unor eventuale plati intermediare
- la terminarea contactului
Factura este insotita de chitanta in cazul incasarii in numerar
Onorariul nu are cum sa fie neplatit inaintea emiterii facturii, care este instrumentul prin care se solicita efectuarea obligatiei de plata.
In caz de faliment, la masa credala se depun contractul si facturile emise si neachitate, pentru a se proba o creanta certa, lichida si exigibila.

Pt restul chestiunilor, sistematizati-va gandirea si deci si intrebarile.
PS
Sunteti avocat ?
Nu sunt avocat, dar cine stie?
Sistematic:
1)Clientul x inchieie un contract de asisitenta juridica cu un CAV individual- platitor de TVA
2)Obiectul ctr. este asistare si reprezentare in dosar Y
3)Nu este stipulat in ctr.termenul de plata a onorariului si a contravalorii cheltuielilor efectuate
4)Clientul nu achita nimic la semnarea ctr.
5)CAV.presteaza servicii avocatiale pentru client, cf.obiectului ctr.
5)Obligatia de a emite factura pentru serviciile avocatiale prestate este : -la data intocmirii contractului, la data efectiva a prestarii serviciilor(asistare, reprezentare, etc), la finalizarea dosarului Y?
6)In caz de neplata a onorariului, desi serviciile av. s-au prestat, dar nu s-au facturat ctr. este reziliat de plin drept pt.neplata?
7)La inventariere anuala CAV individual are obligatia de a-si inregistra in Registrul inventar onorariile, nefacturate si restante , pentru care nu a facut demersurile de a si le incasa(contractul de asistenta juridica fiind titlu executoriu cu privire la sumele datorate de către client cu titlu de onorariu şi cheltuieli aferente)
8) Care sunt obligatiile fiscale?

Banuiesc ca vorbiti despre o situatie ipotetica si nu una reala!

1)Clientul x inchieie un contract de asisitenta juridica cu un CAV individual- platitor de TVA

De regula cabinetele individuale de avocatura nu sunt platitoare de TVA. (aici se poate detalia discutia, dar nu este cazul, cu prevederi ale codului fiscal in domeniu!)

5)CAV.presteaza servicii avocatiale pentru client, cf.obiectului ctr.

degeaba este semnat contractul daca nu s-a platit... nimic! ... avocatul nu este obligat sa-si onoreze contractul atat timp cat onorariul trecut in contract nu a fost incasat. Deci, daca el a prestat serviciile avocatiale fara sa fie platit... are de scos bani din buzunar, pentru greseala lui.

5)Obligatia de a emite factura pentru serviciile avocatiale prestate este : -la data intocmirii contractului, la data efectiva a prestarii serviciilor(asistare, reprezentare, etc), la finalizarea dosarului Y?

Aceste lucruri trebuie prinse in contract la semnare. Plata contravalorii serviciilor avocatiale se face la momentul semnarii contractului; tot la acel moment se va emite si chitanta + factura.

7)La inventariere anuala CAV individual are obligatia de a-si inregistra in Registrul inventar onorariile, nefacturate si restante , pentru care nu a facut demersurile de a si le incasa(contractul de asistenta juridica fiind titlu executoriu cu privire la sumele datorate de către client cu titlu de onorariu şi cheltuieli aferente)

Nu exista inventariere anuala! ... "inventarierea" se poate face oricand in cursul anului sau deloc.

In registrul inventar nu se trec onorarii!!! ... In registrul inventar se trec bunurile aflate in patrimoniul cabinetului cu valoarea lor de inventar. (a se vedea prevederile Codului fiscal in domeniu.)
Onorariile avocatiale nu sunt bunuri de inventar.

8) Care sunt obligatiile fiscale?

... ale cui??? ale avocatului? ... plata impozitelor pe venituri catre ANAF, plata fondului de pensii catre Casa de Asigurarii a Avocatilor, plata contributiei la asigurarile de sanatate, plata taxelor aferente Baroului din care face parte si catre UNBR.
Unele se platesc lunar, altele trimestrial si altele anual.
In cazul in care CAV depaseste plafonul de scutire de 65 000 €, devine platitor de TVA.
In Registrul inventar se trec si creantele si datoriile, consider ca onorariile neincasate sunt creante.Ca urmare, in cazul in care presteaza serviciile cf. Cod Fiscal are obligatia emiterii facturii pentru serviciile prestate, chiar daca nu le incaseaza...NU?
antofel, utilizator