Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... actionare in judecata vecini cu datorii mari la ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

actionare in judecata vecini cu datorii mari la asociatia de proprietari

Buna ziua!
asociatia noastra de proprietari inregistreaza datorii de peste 10000 lei la apa rece si gunoi deoarece unele familii refuza sa isi plateasca datoriile. Va rog sa imi indicati variantele pe care le avem la indemana pentru a rezolva aceasta problema . Daca pentru unul dintre apartamentele cu datorii nu s-a facut succesiunea , dar acolo locuieste un membru al familiei si refuza vehement sa plateasca, ce se poate face in acest caz ?
Multumesc anticipat .
Asociatia de proprietari este reprezentata prin reprezentant legal=presedintele de asociatie,
care detine autoritatea si competenta sa reprezinte si sa apere interesele asociatiei de proprietari si a membrilor proprietari inclusiv in instanta de judecata
Pentru recuperare sume cu titlu de restanta,asociatia de proprietari are dreptul prevazut de disp L nr 230/2007
Art. 49
(la data 21-Jan-2008 Art. 49 din capitolul VI reglementat de Art. 25 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari poate stabili un sistem propriu de penalizări pentru orice
sumă cu titlu de restantă, afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de
0,2% pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o perioadă de 30 de zile
care depăşeşte termenul stabilit pentru plată, fără ca suma penalizărilor să poată depăşi
suma la care s-au aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari,
afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalitătilor de întârziere vor face obiectul fondului
de penalităti al asociatiei de proprietari şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor
impuse asociatiei de proprietari de către terti şi pentru cheltuieli cu reparatiile asupra
proprietătii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.
Art. 50
(1) Asociatia de proprietari are dreptul de a actiona în justitie pe orice proprietar care
se face vinovat de neplata cotelor de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari
mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Actiunea asociatiei de proprietari este scutită de taxă de timbru.
(3) Sentinta dată în favoarea asociatiei de proprietari, pentru sumele datorate de
oricare proprietar, poate fi pusă în aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisă de Codul de procedură civilă.
Art. 51
(la data 21-Jan-2008 Art. 51 din capitolul VI reglementat de Art. 26 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Asociatia de proprietari are un privilegiu imobiliar cu rang prioritar asupra
apartamentelor şi altor spatii proprietăti individuale ale proprietarilor din condominiu,
precum şi un privilegiu asupra tuturor bunurilor mobile ale acestora, pentru sumele
datorate cu titlu de cotă de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari, după
cheltuielile de judecată datorate tuturor creditorilor în interesul cărora au fost făcute.
(2) Privilegiul se înscrie în registrul de publicitate imobiliară al judecătoriei, la cererea
preşedintelui asociatiei de proprietari, pe baza extraselor de pe ultima listă lunară de
plată a cotelor de contributie din care rezultă suma datorată cu titlu de restantă.
Privilegiul se radiază la cererea preşedintelui asociatiei de proprietari sau a
proprietarului, pe baza chitantei ori a altui înscris prin care asociatia confirmă plata
sumei datorate.
(3) Operatiunile de publicitate imobiliară privitoare la privilegiul prevăzut la alin. (1) şi
(2) sunt scutite de taxă de timbru.

Pentru locatarul debitor care nu a dezbatut succesiunea,asociatia de proprietari are dreptul sa solicite in actiune prin cerere accesorie,obligarea debitorului la dezbaterea succesiunii