Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 2 norme intregi la 2 angajatori diferiti
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

2 norme intregi la 2 angajatori diferiti

Buna seara,

Am un prieten care ar dori sa stie daca are posibilitatea de a fi angajat cu 2 norme intregi la 2 angajatori diferiti pentru functiile de consilier juridic si respectiv casier. Nu se descurca doar cu salariu de consilier juridic si a mai gasit un job de casier. Nu a cerut inca informatii la Inspectoratul Teriorial de Munca...
Daca imi puteti da cateva articole din codul muncii cu privire la dreptul de munca referitor la cele mentionate mai sus...

Multumesc
Orice salariat are dreptul de a muncii, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator, in baza unor contracte individuale de munca, beneficiind de salariul corespunzator pentru fiecare dintre acestea (art. 35 alin. (1) din Codul muncii ).
Fac exceptie de la aceste prevederi situatiile in care prin lege sunt prevazute incompatibilitati pentru cumulul unor functii.

Codul muncii nu face distinctia intre diferitele tipuri de contracte de munca care pot fi incheiate de o singura persoana si nici nu limiteaza numarul contractelor de munca incheiate de o singura persoana, astfel incat acestea pot fi, dupa caz, cu norma intreaga sau cu timp partial, pe perioada nedeterminata sau pe perioada determina, la angajatori diferiti sau la acelasi angajator.

In speta, persoana respectiva poate incheia c.i.m. cu norma intreaga cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga
Despre incompatibilitatea functiilor imi spunea si el... in sensul ca daca ai functia de consilier juridic nu poti sa mai si functia de casier.... Am inteles ca poate avea 2 c.i.m. cu norma intreaga insa functia de consilier juridic si cea de casier nu sunt incompatibile?
Art. 10 din Legea 514/2003
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibilă cu:

a) calitatea de avocat;
b) activităţile care lezează demnitatea şi independenţa profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice altă profesie autorizată sau salarizată în ţară sau în străinătate;
d) funcţia şi activitatea de administrator sau lichidator în cadrul procedurilor de reorganizare şi lichidare judiciară;
e) activitatea publicistică salarizată;
f) alte incompatibilităţi prevăzute de lege sau rezultate din conflict de interese, în condiţiile legii.

Dar, in opinia mea, nu se incadreaza in textul de lege subliniat, intrucat "casier" nu este profesie.
Vreun sfat ceva?
Parerea mea este ca, persoana respectiva poate incheia c.i.m. cu norma intreaga cu un nou angajator chiar daca mai are un c.i.m. cu norma intreaga