Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Ce pot face ?
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Ce pot face ?

Legea 75/2001, modificari/reglemetari legea 24/2011

Buna ziua,

Am o firma infiintanta in anul 2004 care a functionat pana in anul 2008. In anul 2008 am mers la contabila pentru inchiderea societatii insa aceasta doar a suspendat activitatea, dupa 3 ani societatea si-a reluat activitatea. Eu nu stiam ca aceasta a fost suspendata si nu radiata, astfel ca, nu aveam de unde sa stiu ca si-a reluat si activitatea.
In anul 2011 am vrut sa deschid o firma cu un asociat si dupa toate actele depuse am primit o rezolutie de respingere, nestiind de ce. Mai apoi m-am angajat intr-o firma unde am primit la adresa sediului un plic de la ANAF care preciza popriri pe conturi si ca am datorii de 1200 de lei pe persoana fizica trecute de pe persoana juritica cu firma care am detinut-o.
Se pare ca firma dupa 3 ani de zile si-a reluat activitatea si amenzile erau judiciare pentru nedepunere de acte la finante.
In instiintarea de poprire sunt instiintat ca figurez cu cheltuieli judiciare din 2008, amenzi judiciare si diferente de impozite anuale.
Asta ca o mica istorisire a situatiei firmei.

Recent am cerut eliberearea unui cazier fiscal, unde apar cu fapte inscrise in baza legala: OG 75/2001 art.2, alin.3 si am o sanctiune apicata efectiv prin care reiese ca societatea a fost declarata inactiva fiscal la data de 11.06.2009 pe baza legala OP 1167/2009.
Mai apoi datoriile mi-au fost impuse pe persoana fizica in baza articolului 149 alin.5.

Din suma de 1200 de lei am platit o parte din ei, insa dintr-o discutie cu o persoana am inteles ca unele firme pe baza legii 25/2011 sunt sterse din sistem si nu are rost s amai platesc nimic.
O alta propunere a unei persoane a fost sa deschid un proces cu ANAF - ul pentru ca acest lucru a mai fost facut si de catre altii si au castig de cauza.

Exista o lege care sa dizolve firmele din oficiu dupa un anumit timp sau ce pot face in cazul asta ?
Pur si simplu vreau sa scap de aceasta povara in modul cel mai simplu si sa pot avea un cazier fiscal curat.
Firma nu are datorii sau alte lucruri si conform site-ului anaf este inactiva conform OPANAF nr.1167/29.05.2009

As dori sa stiu care lege se aplica in acesta cauza. OG nr. 25/2011 sau OG 75/2001?

Multumesc din suflet
Daca firma nu are datorii la ANAF sau la terti, atunci puteti proceda la dizolvarea voluntara a firmei printr-o procedura care se desfasoara la registrul comertului. La finalul acesteia, veti obtine un certificat de radiere pe care trebuie sa-l depuneti si la fisc.