Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Va rog sa-mi spuneti daca in CCM pe unitate, la grilele de salarizare, se poate trece
numai salariul minim pentru fiecare grupa in parte, fara a se mentiona salariul maxim din grila respectiva. Este stipulat in legislatie?
1. Legislatia precizeaza numai salariul minim brut pe economie.

2. - Grila de salarizare intocmita de un angajator tocmai asta inseamna: sa prevada salariul minim si cel maxim pentru fiecare post in parte.
- De asemenea se prevad si conditiile pentru a trece de la o treapta la alta de salarizare in cadrul aceleiasi functii.
- Un caz contrar nu mai are rost grila de salarizare, fiind lipsita de continut.