avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... contract colectiv de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

contract colectiv de munca

Va rog sa-mi spuneti daca in CCM pe unitate, la grilele de salarizare, se poate trece
numai salariul minim pentru fiecare grupa in parte, fara a se mentiona salariul maxim din grila respectiva. Este stipulat in legislatie?
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 14:11, 20 Octombrie 2015
1. Legislatia precizeaza numai salariul minim brut pe economie.

2. - Grila de salarizare intocmita de un angajator tocmai asta inseamna: sa prevada salariul minim si cel maxim pentru fiecare post in parte.
- De asemenea se prevad si conditiile pentru a trece de la o treapta la alta de salarizare in cadrul aceleiasi functii.
- Un caz contrar nu mai are rost grila de salarizare, fiind lipsita de continut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salariu minim. patra patra Buna ziua, am terminat facultatea si m-am angajat pe un post de pedagog.Mi s-a spus ca acest post nu necesita studii superioare, astfel ca ma incadreaza ca ... (vezi toată discuția)
Salarizare conform studiilor sorinica42 sorinica42 Ce trebuie sa fac in cazul in care solicit salarizarea conform studiilor superioare absolvite si sunt refuzat?Mentionez ca in prezent ocup un post de studii ... (vezi toată discuția)
Salariul minim pe tara de la 01.01.2011 cat este CURALA CURALA buna ziua .Va rog ajutati-ma si pe mine cineva care este salariul minim pe tara de la 01.01.2011 minim brut atat pentru necalificati cat si pentru calificatii ... (vezi toată discuția)