Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bani incasati in plus , de catre administrator
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bani incasati in plus , de catre administrator

Buna seara. Ca presedinte, am constatat ca administratorul incaseaza mai mult decat ce este pe facturi. Situatia a persistat 5 ani. La cererea com. exec. de a ne informa cu privire la suma rezultata ( mentionez ca noua structura organizatorica este din aprilie) acesta refuza pe motiv ca noi raspundem doar din aprilie. In fine, am cerut la primarie sa ne sprijine, adica sa faca un control financiar-contabil asupra asociatiei noastre dar ma tem ca nu va fi suficient, obiectivul nostru fiind acela de a ne recupera banii (in jur de 3000 lei). Intrebare, va rog: ce alte demersuri trebuie sa demaram? .Multumesc anticipat ptr. raspunsuri.
Aveti o comisie de cenzori care trebuie sa faca verificari.
Asociatia de proprietari nu detine cenzor/comisie de cenzori ?
Conform disp L nr 230/2007 Art. 33
(la data 21-Jan-2008 Art. 33 din capitolul IV reglementat de Art. 19 din capitolul II din Norme
Metodologice din 2007 )
(1) Cenzorul sau comisia de cenzori a asociatiei de proprietari are, în principal,
următoarele atributii:
a) verifică legalitatea actelor şi documentelor, a hotărârilor, deciziilor, regulilor şi
regulamentelor;
b) verifică executia bugetului de venituri şi cheltuieli;
c) verifică gestiunea financiar-contabilă;
d) cel putin o dată pe an, întocmeşte şi prezintă adunării generale rapoarte asupra
activitătii sale şi asupra gestiunii asociatiei de proprietari, propunând măsuri.

(3) Pentru neîndeplinirea atributiilor ce le revin, cenzorul sau cenzorii asociatiei de
proprietari răspund personal sau în solidar, în fata legii
şi a proprietarilor, pentru
daunele şi prejudiciile cauzate proprietarilor în mod deliberat.
Comitetul executiv sa decida ca cenzorul/comisia de cenzori sa realizeze raport asupra activitatii administratorului
Mai puteti decide contractarea in nume propriu de expertiza financiar contabila prin expert contabil acreditat CECCAR,cu care puteti negocia obiectivele expertizei,intinderea verificarii ,
pretul expertizei
Sa cerem cenzorului sa realizeze raport asupra activitatii administratorului ? , aceluiasi cezor care a dovedit neimplicarea lui si neindeplinirea atributiilor?
Solicit o clarificare: ce fel de facturi incaseaza administratorul?
salut
doamna gera905 in primul rand administratorul trebuie sa raspunda in fata presedintelui asociatie si administratorul este decat un angajat al asociatie, solicitatii din nou toate facturile care trebuie sa fie undeva in asociatie si nu sa le ia administratorul acasa
daca nu vrea, faceti adunare generala si demitere administrator si cautati altul
dvs reprezentati asociatia si trebuie sa va raspunda si nu e ea sefa voastra ci invers
fyeratanye, utilizator