avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 479 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie invaliditate gradul III
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie invaliditate gradul III

speta: sunt in somaj , am in luna octombrie concediu medical din data de 9 pana in 31
am fost la comisie de expertiza , mi s adat aviz cu gradul III,
AM DEPUS DOSARUL IN DATA DE 19.10.2015 LA OFICIUL DE PENSII
CARE E PROCEDURA DE URMAT? CAND SE INCHIDE SOMAJUL?
CF GRADULUI DE INVALIDITATE AM DREPTUL LA MUNCA 4 ORE PE ZI, DAR EXISTA SI LIMITA DE SALARIU PT ACESTE 4 ORE?
MULTUMESC PT AJUTOR
Cel mai recent răspuns: sandrei33 , utilizator 23:26, 23 Octombrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Salariul este fara limita.
1. Din Legea 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca:

Art. 44.
Incetarea platii indemnizatiilor de somaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeaza:
...
f) dacã perioada de pensionare pentru invaliditate depãşeşte 12 luni;

g) la data îndeplinirii condiţiilor de pensionare pentru limitã de vârstã, de la data solicitãrii pensiei anticipate sau la data când pensia de invaliditate devine nerevizuibilã;
...

Art. 45.
(1) Suspendarea plãţii indemnizaţiilor de şomaj acordate beneficiarilor are loc dupã cum urmeazã:
...

f) la data pensionãrii pentru invaliditate;


2. - Deci daca pensionarea dvs. este pentru o perioada de pana in 12 luni se va suspenda plata indemnizatiei de somaj care se va relua, de unde a ramas, dupa incetarea pensionarii de invaliditate.
- Cererea de reluare in plata a indemnizatie de somaj se face in termen de 30 de zile calendaristice de la incetarea pensiei de invaliditate.

3. Puteti lucra cu cel mult 4 ore pe zi, fara limita maxima de salariu.
Dar daca incasati ajutorul de somaj pana la comunicarea deciziei de pensionare, respectiv intre data pensionarii inscrisa in decizie si data comunicarii ei, va trebui sa restituiti ajutorul de somaj incasat pentru acea perioada.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de invaliditate ContSters299695 ContSters299695 Buna ziua.Am 47 ani si in prezent sunt salariata ,dar in concediu medical si as vrea sa stiu ca dupa ce se termina concediul medical pot intra in somaj? ... (vezi toată discuția)
Somaj giacris giacris Buna ziua, In cazul in care o persoana a fost in somaj in perioada 25.01.2008 pana la 01.02.2009 si de la 01.02.2009 s-a reangajat, in cat timp poate ... (vezi toată discuția)
Somaj catalin92 catalin92 as dori sa aflu ce acte imi trebuie pt intreruperea/inchiderea somajului si pana cand trebuie sa ma prezint cu ele (vezi toată discuția)