Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Demersurile luate in cadrul concursului de ocupare a ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Demersurile luate in cadrul concursului de ocupare a functiei de secretar de primarie

buna seara!doresc sa aflu la cat timp anpf planifica examenul , dupa ce primarul a anuntat locul scos la concurs.
In vederea organizării şi desfăşurării concursurilor, în cazul concursurilor de recrutare pentru care competenţa de organizare aparţine Agenţiei sau autorităţilor şi instituţiilor publice din administraţia publică centrală, acestea au obligaţia de a solicita avizul Agenţiei cu cel puţin 45 de zile înainte de data organizării probei scrise a concursului.

Agenţia emite avizul solicitat în termen de 10 zile lucrătoare de la data primirii solicitării.

Înainte cu cel puţin 30 de zile de data stabilită pentru proba scrisă, pe baza avizului sau, după caz, cu dovada înştiinţării Agenţiei, autoritatea ori instituţia publică organizatoare a concursului are obligaţia asigurării publicităţii concursului, în condiţiile legii.