Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ref.negociere CCM
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ref.negociere CCM

Va rog sa-mi spuneti unde este prevazut dreptul salariatului de a beneficia de zile libere in anumite situatii (ex.deces in familie, casatorie copii etc.) intrucat am vrea sa prindem in Contractul colectiv de munca pe unitate si nu stim daca exista un numar de zile prevazut in legislatie asa cum impune Codul muncii in cazul zilelelor de CO
(nu mai putin de...).
Pentru sectorul privat nu exista in legislatie asa ceva.

Pentru sectorul bugetar avem :
HG 250/1992 -personal contractual
Art. 24

(1) În afara concediului de odihnă, salariaţii din administraţia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare au dreptul la zile de concediu plătite, în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
a) căsătoria salariatului - 5 zile;
b) naşterea sau căsătoria unui copil - 3 zile;
c) decesul soţului sau al unei rude de până la gradul II a salariatului - 3 zile.
(2) Concediul plătit, prevăzut la alin. (1), se acordă, la cererea solicitantului, de conducerea unităţii. Indemnizaţiile cuvenite se stabilesc potrivit art. 7 alin. (1).

functionari publici - OG 6/2007
art.24
În afara concediului de odihnă, funcţionarii publici mai au dreptul, în condiţiile legii, la zile de concediu plătit în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
a) căsătoria funcţionarului public - 5 zile lucrătoare;
b) naşterea sau căsătoria unui copil - 3 zile lucrătoare;
c) decesul soţiei/soţului funcţionarului public sau al unei rude de până la gradul al III-lea a funcţionarului public ori a soţului/soţiei acestuia, inclusiv - 3 zile lucrătoare;
d) controlul medical anual - o zi lucrătoare.