Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... EXMATRICULARE POSTLICEALA
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

EXMATRICULARE POSTLICEALA

Buna seara , cineva a terminat 2 ani de studiu dintr o postliceala de asistenti medicali si anu 3 (ultimul ) a plecat in străinătate fara a baga cerere de inghetare sau retragere .De la scoala a fost anuntata de o colega ca vor s o exmatriculeze .Intrebarea este următoarea :exmatriculat inseamna ca pierde si cei 2 ani finalizati adica se anuleaza tot sau pierde doar anul 3?
In cazul in care se pierde tot poate sa trimita o cerere de acolo prin.fax ca sa nu fie exmatriculata?
Mulțumesc pt raspuns!
Anii studiati nu pot fi pierduti daca au fost finalizati. Singurul an care se pierde este cel curent.
Cel mai indicat ar fi sa ia legatura cu secretariatul pentru a putea ingheta anul, ca daca va trimite tocmai acum cererea de inghetare (care, in mod normal ar fi trebuit facuta pana la inceputul anului scolar) s-ar putea sa nu o accepte.