Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Proiect de hotarare initiat de consilier local
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Proiect de hotarare initiat de consilier local

un consilier local poate initia un proiect de hotarare privind intocmirea unui studiu de fezabilitate pentru amenajarea unui trotuar, avand in vedere prevederile art.36. alin.(4) lit.d "aprobă, la propunerea primarului, documentaţiile tehnico-economice pentru lucrările de investiţii de interes local, în condiţiile legii;" ?
s_mari, utilizator
Depinde... una e sa se faca un studiu de fezabilitate si alta e sa se aprobe documentatia tehnico-economica in Consiliul local. Studiile de fezabilitate se realizeaza, de obicei, pentru proiectele cuprinse in planul anual de investitii, anexa a bugetului anual, aprobata, de asemenea, prin HCL. Am vazut asemenea hotarari initiate in baza art. 36 alin. 2 lit. b si alin. 4 lit. e din legea 215/2001, care permit initierea lor si de catre consilierii locali, nu doar de catre primari.
SF-ul este o documentatie tehnico-economica .
Daca un consilier are voie sa propuna intocmirea unui SF iar dupa intocmire numai primarul poate propune aprobarea , care e logica?
Logica consta probabil in aceea ca aprobarea SF-ului final conduce, de principiu, la demararea procedurilor de realizare a investitiei respective, adica cheltuirea de bani publici de la buget, iar primarul, ca ordonator principal de credite, poate propune folosirea fondurilor bugetare pentru investitia respectiva. Zic si eu!:D
Pai tocmai de asta intrebam care e logica. Daca un consilier poate initia un proiect de hotarare pt aprobarea unui SF , odata aprobata HCL se va intocmi acel SF insa solicitarea aprobarii lui efective e la latitudinea primarului care e eficienta si proiectului initiat de consilier?
s_mari a scris:

Pai tocmai de asta intrebam care e logica. Daca un consilier poate initia un proiect de hotarare pt aprobarea unui SF , odata aprobata HCL se va intocmi acel SF insa solicitarea aprobarii lui efective e la latitudinea primarului care e eficienta si proiectului initiat de consilier?

Marinica, eu nu ma iau dupa... logica :)
Anul trecut, un domn consilier mi-a cerut ajutorul in intocmirea unui proiect pentru efectuarea de lucrari privind amenajarea unui trotuar, fiind trimis si de primar.
Bazandu-ma pe prevederea pe care ai invocat-o tu mai sus, i-am spus sa retina ideea, iar cand primarul va pune in dezbatere proiectul de investitii pe 2017 sa propuna amendament cu lucrarea pe care doreste sa o realizeze.