Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Debransare ilegala RADET
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Debransare ilegala RADET

Buna ziua,

M-am debransat ilegal de la RADET deoarece nu am mai avut cand sa depun cererea (dupa 15 august nu mai primeau cereri). Toti din bloc au repartitoare (nu stiu din ce motiv apartamentul meu cand l-am cumparat nu avea). As dori sa stiu ce pot sa fac daca asociatia refuza sa ma scoata de la plata caldurii (exceptand partile comune si tevile ce trec prin apartament). Pot sa refuz sa platesc intretinerea? Nu mi se pare normal sa platesc ceva ce nu consum.

Va multumesc!
Bbn a scris:

Pot sa refuz sa platesc intretinerea?

Atentie sporita cu maniera de solutionare
Dv,dupa ce ca v-ati debransat de la sistemul centralizat fara obtinerea formalitatilor legale,
acum doriti sa majorati paleta de incalcari de dispozitii in vigoare prin neplata cote intretinere ?
Asociatia de proprietari cu scopul legitim de recuperare sume cu titlu de restanta,are dreptul in temeiul disp l nr 230/2007 art 50 sa demareze procedura de actionare in instanta a rau platnicului si in temeiul art 51 sa instituie privilegiul imobiliar

Eu intrebam ce pot sa fac in aceasta situatie? Sa platesc si gazul consumat de centrala si sa platesc si "incalzirea" pe care nu o am de la RADET? Dati-mi va rog un sfat ce as putea face, sa ma reclam singur la RADET, sa vina sa imi dea amenda (intre 500 si 1000 de lei am inteles ca este) si apoi sa ma scoata de la caldura? Si vi se pare normal sa platesc ceva ce nu consum?
Inteleg ca v-ati debransat, adica nu mai consumati apa calda si nici agent termic din reteaua publica, avand acum o centrala termica de apartament.
Din cate spuneti v-ati debransat ilegal de la aceste utilitati.
Dar v-ati bransat macar legal la instalatia de gaz separat pentru centrale de apartament?
Ati incheiat contract cu distribuitorul de gaz separat?
Da, am instalatia de gaz facuta legal, proiect aprobat de distrigaz, am si acordul asociatiei pentru pozarea instalatiei pe spatiile comune. Vreau doar sa stiu ce pot sa fac daca nu ma inteleg cu cei de la asociatie in privinta caldurii.
Sa platesc si gazul consumat de centrala si sa platesc si "incalzirea" pe care nu o am de la RADET?

Precizati ca detineti centrala de apartament
Legal,branşarea la sistemul de distribuţie a gazelor naturale presupune mai multe etape, printre care este obligatoriu acordul a 50 la sută plus unu din totalul locatarilor
Daca ati fi avut acordul pentru instalare centrala termica proprie ,automat ati fi solicitat si documentele legale pentru debransare de la sistemul centralizat de furnizare utilitati
Avand in vedere ca nu ati precizat concret daca detineti documentele si avizele pentru bransare la gaze si instalare CT,lasati sa se inteleaga ca nu aveti acordurile pentru racordare la gaze si instalare CT proprie
Si vi se pare normal sa platesc ceva ce nu consum?

Intrebarea dv impreuna cu titlul topicului Debransare ilegala RADET,demonstreaza ca v-ati asumat responsabilitatea debransarii ilegale ,concomitent asumandu-va si consecintele ce deriva...
Legal ,puteti introduce cerere catre asociatia de proprietari pentru ca in cadrul adunarii generale,care de regula se convoaca anual,in primul trimestru sa se discute ,sa se hotarasca eventual sa se dea acordul pentru debransare cu documentele aferente
dara este problema ce tine de adunarea generala viitoare,situatie care va obliga ca in perioada sezonului rece actual sa contribuiti la acoperirea cotelor individuale de incalzire-avand in vedere ca scriptic figurati ca beneficiar al serviciului alimentare agent termic in sistem centralizat