avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 509 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... definire notiunea de co-imprumutat
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

definire notiunea de co-imprumutat

doresc sa solicit un credit prima casa si valoarea ratei reprezinta 25% din venitul meu net pe luna. Deci nu este nevoie ca sotia sa contribuie cu venitul ei deoarece legea specifica ca pot merge cu gradul de indatorare de pana la 67%, functie de analiza scoring. Din analiza conditiilor de creditare, scoringul meu se apropie de nivelul maxim conform normelor bancii.
Avansul va fi de 35% , nu de 5% conform OUG 60/2009 si Legea 368/2009 cu modificarile si completarile HG 717/2009.
Cu toate astea, banca insista ca sotia sa devina co-imprumutat.
Exista o baza legala prin care banca poate impune asta ? Sau exista norme interne, care exced normelor bnr/asf in calitatea de supraveghetor ?
Precizez, ca nu am carduri de credit sau alte imprumuturi.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cristian Mazilu , Consultant credite si finantari 22:30, 31 Octombrie 2015
motivul este foarte simplu: in caz de executare silita, banca nu poate valorifica bunurile dvs. pt ca sunt bunuri comune: de aceea au nevoie si de sotie drept garant.
Nu sunt absolvent de drept, insa stiu ca daca s-a instituit ipoteca de rang I pe imobil in favoarea bancii si MFP prin FNGCIMM, nu se justifica ca sotia/sotul sa fie co-imprumutat. Cu alte cuvinte, imprumutul il fac eu si garantez cu veniturile mele, iar imobilul care urmeaza sa fie achizitionat nu este al meu, respectiv al sotiei, pana la achitarea integrala a acestuia.
Deci, care este motivatia dpdv juridic ? Sa nu amestecam lucrurile si sa uitam de C civ.
Aici este vorba de un contract comercial. Daca imobilul era proprietate comuna, inainte de accesarea unui credit era corect , in special in cazul unui credit de nevoi personale cu ipoteca, era corect sa fie si sotia implicata, in calitate de co-imprumutat.
Multumesc
harris_bmb a scris:

Nu sunt absolvent de drept


Se vede...


harris_bmb a scris:

iar imobilul care urmeaza sa fie achizitionat nu este al meu, respectiv al sotiei, pana la achitarea integrala a acestuia.



Cine a zis? Prin programul prima casa, cumparatorul (care este si garant ippotecar) devine proprietarul imobilului. Pentru ca sunteti casatorit si sotia dvs devine automat coproprietar devalmas (exceptie facand situatia in care aveti o conventie matrimoniala).
Printre singurele cazuri in care dvs (impreuna cu sotia) nu sunteti proprietar al imobilului ar fi leasingul imobiliar si vanzarea cu plata in rate (dar aici ratele le platiti direct la vanzator nu la banca) Din cunostintele mele, prin programul prima casa ambele sunt excluse.
harris_bmb a scris:

Nu sunt absolvent de drept, insa stiu ca daca s-a instituit ipoteca de rang I pe imobil in favoarea bancii si MFP prin FNGCIMM, nu se justifica ca sotia/sotul sa fie co-imprumutat. Cu alte cuvinte, imprumutul il fac eu si garantez cu veniturile mele, iar imobilul care urmeaza sa fie achizitionat nu este al meu, respectiv al sotiei, pana la achitarea integrala a acestuia.
Deci, care este motivatia dpdv juridic ? Sa nu amestecam lucrurile si sa uitam de C civ.
Aici este vorba de un contract comercial.


Sotia este coimprumutat, asa cum bine v-a spus colega Blaja Iulia, deoarece banca nu poate valorifica bunurile dvs pentru ca sunt bunuri comune.

- imobilul achizitionat este proprietatea dumneavoastra, si fiind casatorit este bun comun (Banca si MFP au doar ipoteca notata pana la finalizarea creditului);

- in cazul in care se ajunge la executare silita, iar imobilul garantie nu acopera, banca se indreapta si spre celelalte bunuri ale dvs, prezente si viitoare. In atare conditii, intr-o astfel de situatie, daca sotia nu este coimprumutat, pentru a se indrepta asupra acelor bunuri este necesar sa introduca in instanta actiunea de partaj voluntar, care costa. Si dureaza. Si banca nu vrea sa faca asta. Bancile nu vor sa devina agentii imobiliare, ci doar sa isi recupereze banii dat imprumut, cu dobanzile si comisioanele aferente.

- ASF nu supravegheaza sistemul bancar. Deloc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Poate creditorul ipotecar de rang ii sa ceara scoaterea la licitatie a imobilului si sa determine exigibilitatea unei creante garantate cu ipoteca de rangul i? G_A_F G_A_F Am consultat capitolul de executare silita din vechiul cod de procedura (aplicabil in cazul de fata) si nu m-am lamurit pe acest aspect. Sa spunem ca am ... (vezi toată discuția)
Dupa divort/contracte de credit allexia007 allexia007 Speta: 1...Sotul detine un imobil dobandit cu titlu cumparare ca bun propriu inainte de casatorie - imobilul ipotecat/banii proveniti din credit ipotecar ... (vezi toată discuția)
Codebitor gigi19 gigi19 Salut, In conditiile in care devin codebitor intr-un imprumut bancar fie imobiliar fie de nevoi personale, in ce situatie pot fi scos din acest ... (vezi toată discuția)