avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 395 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Concedii medicale
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Concedii medicale

Buna ziua,am un salariat care pentru luna octombrie are trei concedii medicale, primul in perioada 06-09.2015 cod diagnostic 689 medic familie si este initial,al doilea ptr. perioada 14-26.10.2015 cod diagnostic 687 internare in spital si care este tot initial iar al treilea ptr perioada 27-30.10.2015 cod diagnostic 500 eliberat de medicul de famile care este tot initial , cum se calculeaza pentru a le putea plati?
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ana-cer , moderator 15:56, 29 Octombrie 2015
Cele 3 certificate vor avea aceeasi medie zilnica, calculata prin raportarea veniturilor brute realizate in cele 6 luni anterioare (aprilie-septembrie) la totalul zilelor lucratoare din cele 6 luni in care a lucrat sau a avut CM (zilele lucratoare din luna, fara concedii fara plata, absente nemotivate).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical mihaela david mihaela david am doua certificate medicale acordate amindoua la urgenta.intre ele nu exista nici o zi intrerupere si au acelasi cod de diagnostic . este valabil cel de-al ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical irina_marieta irina_marieta Avem un salariat angajat din data de 26.08.2019 care in luna Ianuarie 2020 a adus un CM cod 06 – urgenta., initial pt perioada 23-25.01.2020, cod diagnostic ... (vezi toată discuția)
Concediu medical Nicoleta Ion Nicoleta Ion Va rag sa ma ajutati intr-o problema. Lucrez la o institutie publica si in perioada 06-01-2010 pana la 29-01-2010 am urmatoarele concedii medicale: 1. cod ... (vezi toată discuția)