Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Legislatie SSM - montare schela in santier de ctii.
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Legislatie SSM - montare schela in santier de ctii.

Buna ziua,
Am de montat o schela intr-un santier de constructii......dupa montare trebuie o firma specializata sa omologheze schela sau o pot face eu respectand prevederile Legii 319/2006, respectiv prin decizie interna, lucratori desemnati pentru aceasta activitate,procese-verbale, etc.......
Schelele se monteaza conform unui proiect tehnic de montaj intocmit de catre un proiectant autorizat, proiectul fiind avizat/ aprobat in sfatul tehnic al angajatorului.
Montarea/ demontarea schelelor se face de catre personal nominalizat prin decizia angajatorului, decizie in care se mentioneaza atributiile acestui personal, inclusiv modul de receptie/ aprobare a schelei montate (de regula de catre conducatorul locului de munca).