Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... PUG-ul tine loc de PUZ si/sau PUD?
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

PUG-ul tine loc de PUZ si/sau PUD?

Buna ziua.
Doresc sa cumpar o parcela de teren intr-un sat in plina dezvoltare langa Cluj-Napoca, Campenesti mai exact.
Proprietarul mi-a prezentat un CF, iar terenul e trecut ca fiind extravilan/pasune. Doresc sa specific, ca PUG-ul pe site-ul primariei prezinta zona intravilana. E vorba de stradute noi cu nume, plus de asta, pe straduta unde vreau sa achizitionez parcela, exista case cu numar. Mai sunt si toate utilitatile pe strada asta. Vazand acest PUG pe site-ul primariei cu parcela in intravilan, sa inteleg ca CF-ul vanzatorului e mai vechi si trebuie doar innoit? Intradevar, candva inainte, cu ani in urma, zona a fost o pasune, insa primaria doreste sa incurajeze popularea cu tineri in satul respectiv. La cum v-am prezentat situatia, ar mai fi nevoie sa trec terenul in intravilan cu tot procesul ala de a mai aduna vecini, sa strangem 10000mp, sa facem PUZ etc. dupa ce-l voi achizitiona sau acest PUG usureaza si elimina varianta clasica de a trece un extravilan in intravilan? Scopul e de a construi o casa. Va multumesc anticipat si va rog ajutati-ma.
Va sugerez sa solicitati un certificat de urbanism de la primarie.
Iar daca terenul este incadrat in PUG ca fiind situat in intravilan atunci nu este necesara intocmirea unui PUZ. Prin certificatul de urbanism vor fi precizate toate documentele necesare obtinerii autorizatiei de construire.
Iar din punct vedere cadastral se poate face actualizarea datelor tehnice prin prezentarea de documente justificative.