Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum impartim corect un sold \"asumat\" catre un ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum impartim corect un sold "asumat" catre un furnizor (apa rece)?

Buna ziua,

Avem la furnizorul de apa, un sold ("asumat") de achitat. El nu reprezinta neaparat un consum de apa, deoarece facturile au fost achitate la zi conform cititilor facturate. Soldul provine in urma folosirii bransamentului de multiple asociatii de proprietari. Intr-un final fiecare asociatie si-a asumat un procent dintr-un sold mai mare pentru a inlesni realizarea contractelor separate pe asociatii. Astfel fiecare asociatie are acum un sold de achitat.

Cum ar fi cel mai corect sa se imparta acest sold in cadrul asociatiei? Care ar fi cel mai corect demers?
Eu ma gandeam pe cota parte indiviza sau, fiind vorba de apa, poate in functie de media consumului din ultimul an?

Multumesc.
Cota parte indiviza este pentru o singura entitate.
Dca au fost mai multe asociatii este firesc sa fie dupa consumul fiecarui bloc.
Soldul "mare" a fost impartit intre asociatii in functie de consumul fiecarui bloc, dar acum in cadrul asociatiei noastre, pentru partea noastra de platit, as dori sa propun o modalitate corecta de impartire intre proprietari. Intreabarea se refera la acest sold in cadrul asociatiei noastre. O sa-l supunem unei discutii in comitet, dar as dori si pareri din exterior. :help:
In functie de cota-parte indiviza.

Consumul poate fi mai mare sau mai mic azi, dar maine poate fi diferit. Deci nu e relevant.
cgilmeanu a scris:

Soldul "mare" a fost impartit intre asociatii in functie de consumul fiecarui bloc, dar acum in cadrul asociatiei noastre, pentru partea noastra de platit, as dori sa propun o modalitate corecta de impartire intre proprietari. Intreabarea se refera la acest sold in cadrul asociatiei noastre. O sa-l supunem unei discutii in comitet, dar as dori si pareri din exterior. :help:

Puteti merge pe acelasi mod de repartizare ca siu furnizorul, adica in functie de consumul inregistrat pe fiecare apartament pe intreaga perioada pe care se intinde aceasta diferenta de apa. Probabil ca acest "sold" este rezultatul unor acumularu pe o perioada mai lunga asa ca si asociatia ar trebuyi sa vada ce consum a avut fiecare proprietar in acea perioada si sa repartizeze sarcina proportional cu acest consum. Sigur ca se poate decide in comitet si o combinatie prin care, de exemplu 33% din sold sa se repartizeze pe consum, 33% pe numar de persoane si restul pe cota indiviza. Comitetul decide.