Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... pastrare si raspundere pt. confidentialitate ? - pt. ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

pastrare si raspundere pt. confidentialitate ? - pt. rezultate controlul medical periodic

Institutie publica, personal contractual.

Saptamana trecuta toti salariatii institutiei
au facut controlul medical periodic.

Rezultatele au fost primite
de responsabilul SSM din cadrul institutiei noastre.
Acesta este prins in Organigrama
la Compartimentul aprovizionare.
Inainte facea parte din Compartimentul Resurse Umane.
Acum, la Compartimentul Resurse Umane
a ramas doar 1 singur specilist.

Va rog sa imi spuneti
unde se pastreaza
Fisele cu rezultatele analizelor /controlului medical ?
1. - la salariatul SSM,
care nu are conditii de securitate ale acestor documente
si nu are in Fisa postului nici o obligatie
privind confidentialitatea acestor date
sau
2. - la salariatul de la la Compartimentul Resurse Umane ?
l
3. - se face 1 singur Dosar
cu aceste documente ?
sau
se ataseaza a dosarul de personal al fiecarui salariat ?
Va rog sa imi mai spuneti cine trebuie sa comunice
rezultatele medicale catre salariatii institutiei ?
oanaportar, utilizator
Daca veti citi cu atentie mesajele primite veti gasi raspunsul.
Salariatul interesat de rezultatele examinarii medicale poate cere medicului specialist de medicina muncii toate informatiile dorite, fiindu-i garantat prin actul normativ accesul la dosarul medical individual.
oanaportar a scris:

"In urma controlului medical rezultatul analizelor care va revine este inmanat in plic inchis salariatului. "
Carui salariat ?
Lucratorului /responsabilului SSM ? sau la R.U. ? sau
salariatului care a efectuat controlul medical ?

Salariatul care a efectuat controlul medical nu va primi nici un rezultat al analizelor ?
Nu va sti care este starea lui de sanatate ?

In practica analizele medicale sunt inmanate salariatului care a efectuat controlul medical in plic inchis. Daca nu va sunt inmanate le puteti solicita medicului de medicina muncii. Lucratorul desemnat SSM sau cel de la RU nu au acces la analizele medicale sau alte investigatii facute in timpul controlului medical.Ei au acces doar la informatiile din fisa de aptitudine in care este mentionat avizul medical "apt" "apt conditionat", "inapt temporar" sau "inapt"si normal la raportul anual al medicului de medicina muncii.

Sunteti un adevarat ajutor, o adevarata comoara de informatii !

Va multumesc enorm de mult pentru lamuriri !