Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 30 noiembrie zi libera
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

30 noiembrie zi libera

buna ziua
imi puteti spune ce nr are hotararea de guvern care a decretat aceasta zi libera?
va multumesc
Art. 139. C.mun.
(1) Zilele de sarbatoare legala in care nu se lucreaza sunt:

- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 30 noiembrie - Sfantul Apostol Andrei cel Intai chemat, Ocrotitorul Romaniei;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- doua zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decat cele crestine, pentru persoanele apartinand acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.

Asadar, nu este vorba despre o HG , ci despre Codul Muncii.

=====
Alin. (1) al art. 139 a fost modificat de art. unic din Legea nr. 147 din 23 iulie 2012, publicată în Monitorul Oficial nr. 509 din 24 iulie 2012.
Cornel Vasile, Consilier juridic