Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calculare Baza de Calcul de pe adeverinta de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calculare Baza de Calcul de pe adeverinta de venit

Buna ziua,
Vreau sa completez o adeverinta de salariu dar nu stiu ce sa trec la Baza de Calcul a Impozitului.
Precizez ca salariul meu brut este de 1400 ron, iar cel net este de 1014 ron.
Din ce am gasit pe internet deducerile personale sunt de 200.
Da nu stiu ce sa trec la Baza de Calcul a Impozitului.
Va multumesc
Baza de calcul a Impozitului = V Brut - Contributii Obligatorii (16.5%-CAS, CASS si somaj)- Deducere personala + Tichete de masa (daca exista). In acest caz Baza de calcul asupra caruia se aplica impozitul de 16% este 1400-231-200 = 969 lei
Multumesc frumos!