avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calculare Baza de Calcul de pe adeverinta de venit
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calculare Baza de Calcul de pe adeverinta de venit

Buna ziua,
Vreau sa completez o adeverinta de salariu dar nu stiu ce sa trec la Baza de Calcul a Impozitului.
Precizez ca salariul meu brut este de 1400 ron, iar cel net este de 1014 ron.
Din ce am gasit pe internet deducerile personale sunt de 200.
Da nu stiu ce sa trec la Baza de Calcul a Impozitului.
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: bahaosistu , utilizator 04:16, 4 Noiembrie 2015
Baza de calcul a Impozitului = V Brut - Contributii Obligatorii (16.5%-CAS, CASS si somaj)- Deducere personala + Tichete de masa (daca exista). In acest caz Baza de calcul asupra caruia se aplica impozitul de 16% este 1400-231-200 = 969 lei
Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calcul cm cod 12 mark2k2 mark2k2 Buna ziua Va rog sa ma ajutati si pe mine cu un calcul la urmatoarea situatie: Cineva bolnav de TBC - cod indemnizatie 12 Salariu brut 1400 lei - nu exista ... (vezi toată discuția)
Calcul salariu duduvasile duduvasile Buna ziua, Am o nelamurire, sant angajat la o firma in care patronul imi da salariul pe cartea de munca 1450. Mi s~a propus sa aleg o marire de salariu intre, ... (vezi toată discuția)
Deducerea personala kerekesmargo kerekesmargo Valoarea tichetelor de masa acordate intr-o luna se ia in calcul la stabilirea sumei care nu se impoziteaza ( deducerea de baza) ex. venit brut la functia de ... (vezi toată discuția)