avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrul si sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrul si sambata

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul in care in cadrul societatii se lucreaza in fiecare sambata, prin rotatie.
Trebuie anuntat la ITM ca se presteaza munca si sambata, este vorba de o vulcanizare.
Cu ce spor trebuie platit salariatul care lucreaza sambata? trebuiesa i se acorde o alta zi libera, cum ar fi luni, ca sa fie 2 zile libere consecutive : duminica si luni ?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:37, 3 Noiembrie 2015
1. Nu se anunta ITM-ul pentru ca se lucreaza in zilele de sambata si/sau duminica.

2. In situatia in care un salariat lucreaza in zilele de repaus saptamanal beneficiaza cumulativ de:
- repaus saptamanal de 48 de ore consecutive, in alte zile ale saptamanii
- un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca. Cuantumul sporului poate fi stabilit in suma fixa sau procent la salariul de baza.
este vre-un minim pentru sporul de weekend?
sporul se inregistreaza in revisal?
Nu exista un cuantum minim al acestui spor.

Sporul se poate inregistra in REVISAL.
atunci pot pune si 5 lei, de exemplu
deci nu este obligatoriu de inregistrat in revisal
sporul nu este prevazut in cim , ar trebui trecut in RI? CCM nu este
trebuie de facut act aditional la cim?

Puteti pune ca spor de week-end valoarea de 5 lei.

Daca nu este prevazut in c.i.m.,atunci nu se opereaza in REVISAL.

Alte discuții în legătură

Stat de plata,pontaje,revisal Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,am o problema,nu stiu cum sa trec angajatii care au cim la 4h /zi de Luni pana vineri dar ei lucreaza si sambata si duminica pe ture.Cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Reguli intocmire pontaj Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Referitor la intocmirea unui pontaj, am urmatoarea nelamurire (angajatii lucreaza, prin rotatie, sambata): e corect un astfel de pontaj: L M ... (vezi toată discuția)
Lucrui in zi de sambata ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat: am angajati care lucreaza de luni pana vineri, program de 8 ore/zi, 40 ore sapatama. incepand din nov se ... (vezi toată discuția)