avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 573 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrul si sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrul si sambata

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul in care in cadrul societatii se lucreaza in fiecare sambata, prin rotatie.
Trebuie anuntat la ITM ca se presteaza munca si sambata, este vorba de o vulcanizare.
Cu ce spor trebuie platit salariatul care lucreaza sambata? trebuiesa i se acorde o alta zi libera, cum ar fi luni, ca sa fie 2 zile libere consecutive : duminica si luni ?

Multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:37, 3 Noiembrie 2015
1. si cand se lucreaza si ore suplimentare in zilele de week-end?
+ zi libera in alta zi pentru a fi 48 h liber consecutiv
+ spor week-end
+ cel putin 75% orele suplimentare

2. dar in cazul in care ziua de week-end pica in zi legal libera si sunt si ore suplimentare, cum se procedeaza ?
+ zi libera in alta zi pentru a fi 48 h liber consecutiv
+ spor week-end
+ cel putin 75% orele suplimentare
+ zi libera in urmatoarele 30 zile sau platit cu spor 100%
Raspunsul este afirmativ la ambele puncte postate de dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Stat de plata,pontaje,revisal Arion Ramona Arion Ramona Buna ziua,am o problema,nu stiu cum sa trec angajatii care au cim la 4h /zi de Luni pana vineri dar ei lucreaza si sambata si duminica pe ture.Cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Reguli intocmire pontaj Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Referitor la intocmirea unui pontaj, am urmatoarea nelamurire (angajatii lucreaza, prin rotatie, sambata): e corect un astfel de pontaj: L M ... (vezi toată discuția)
Lucrui in zi de sambata ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu un sfat: am angajati care lucreaza de luni pana vineri, program de 8 ore/zi, 40 ore sapatama. incepand din nov se ... (vezi toată discuția)