Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lucrul si sambata
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lucrul si sambata

Buna ziua!
Va rog sa-mi spuneti cum sa procedez in cazul in care in cadrul societatii se lucreaza in fiecare sambata, prin rotatie.
Trebuie anuntat la ITM ca se presteaza munca si sambata, este vorba de o vulcanizare.
Cu ce spor trebuie platit salariatul care lucreaza sambata? trebuiesa i se acorde o alta zi libera, cum ar fi luni, ca sa fie 2 zile libere consecutive : duminica si luni ?

Multumesc anticipat!
1. si cand se lucreaza si ore suplimentare in zilele de week-end?
+ zi libera in alta zi pentru a fi 48 h liber consecutiv
+ spor week-end
+ cel putin 75% orele suplimentare

2. dar in cazul in care ziua de week-end pica in zi legal libera si sunt si ore suplimentare, cum se procedeaza ?
+ zi libera in alta zi pentru a fi 48 h liber consecutiv
+ spor week-end
+ cel putin 75% orele suplimentare
+ zi libera in urmatoarele 30 zile sau platit cu spor 100%
Raspunsul este afirmativ la ambele puncte postate de dvs.