Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Instructiunile-act normativ obligatoriu sau doar ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Instructiunile-act normativ obligatoriu sau doar orientativ?

Stiu ca printre actele normative care reglementeaza activitatea arhivistica sunt si Instrucţiunile privind activitatea de arhiva la creatorii si deţinătorii de documente, aprobate de conducerea Arhivelor Naţionale prin Ordinul de zi nr. 217 din 23 mai 1996. Avand in vedere faptul ca aceste Instructiuni nu sunt publicate in Monitorul Oficial, ci apar publicate doar pe site-ul Arhivelor Nationale, se pot constitui intr-un act normativ cu prevederi legale obligatorii pentru cei interesati in domeniu? Prevederile acestei Instructiuni sunt cu titlu orientativ sau trebuie respectate si aplicate intocmai? Se pot aplica sanctiuni in cazul nerespectarii acestora de catre o institutie?
Ca sa concluzionez, ma intereseaza care este valoarea juridica a acestor Instructiuni avand in vedere cele expuse mai sus.
care este valoarea juridica a acestor Instructiuni

Au valoarea unor izvoare de drept, emise in scopul punerii in aplicare a actelor normative de nivel superior.
In concluzie, se impune a fi respectate, chiar daca nu au fost publicate in MOf.

Cu atat mai mult cu cat Legea Arhivelor Nationale prevede la art 5 ca:

Arhivele Naţionale acordă asistenţă de specialitate şi asigură desfăşurarea unitară a operaţiunilor arhivistice la nivelul tuturor creatorilor şi deţinătorilor de documente, îndeplinind următoarele atribuţii:
a) elaborează, în conformitate cu prevederile prezentei legi, norme şi metodologii de lucru pentru organizarea şi desfăşurarea întregii activităţi arhivistice...
Edbah, utilizator
~ Conținut șters la cerere ~
Cu aceeasi simpatie dar fara umorul sensibil, pentru dl. Clement, voi incerca sa-i explic asa zisa mea logica pe care am avut-o cand am studiat aceste Instructiuni: - ca prim pas am studiat textul Legii Arhivelor Nationale, fara sa stiu ca exista si aceste Instructiuni (mentionez ca nu sunt specialista in acest domeniu de activitate al arhivelor, dar mi s-a solicitat sprijinul in formularea unui punct de vedere);
- din prevederile art. 5 al acestei Legi rezulta faptul ca Arhivele Nationale elaborează, în conformitate cu prevederile prezentei legi, norme şi metodologii de lucru pentru organizarea şi desfăşurarea întregii activităţi arhivistice;
- automat m-am gandit ca Legea respectiva are si Norme metodologice de aplicare, asa cum intalnim in marea majoritate a cazurilor, mai ales atunci cand actul normativ face trimiteri exacte la elborarea unor astfel de norme;
- si unde sa caut aceste Norme metodologice decat in Monitorul Oficial (din practica de pana acum, acolo stiam ca ar fi trebuit sa fie publicate). Dar nu le-am gasit, ceea ce mi s-a parut "ciudat" si am intrat pe site-ul Arhivelor Nationale unde am aflat de aceste Instructiuni si am putut gasi si textul acestora in intregime;
- mentionez ca imi sunt cunoscute prevederile Legii nr. 24/2000
privind normele de tehnica legislativa pentru elaborarea actelor normative, republicata, iar art. 10 prevede ca:
„(1) În vederea intrarii lor în vigoare legile si celelalte acte normative adoptate de Parlament, ordonantele si hotarârile Guvernului, actele normative ale autoritatilor administrative autonome, precum si ordinele, instructiunile
si alte acte normative emise de organele administratiei publice centrale de specialitate se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I. (...)
(4) Celelalte acte normative se publica dupa ce au fost semnate de emitent.”
În acelasi sens sunt si prevederile Regulamentului privind procedurile, la nivelul Guvernului, pentru elaborarea, avizarea si prezentarea proiectelor de acte normative spre adoptare, aprobat prin Hotarârea Guvernului nr. 50/2005, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare, care la art. 35 alin. (1) stipuleaza: „Toate ordinele, instructiunile si alte asemenea acte cu caracter normativ ale ministrilor si conducatorilor celorlalte organe de specialitate ale administratiei publice centrale se publica în Monitorul Oficial al României, Partea I, prin grija acestora”. Exceptie fac, potrivit alin. (3) al aceluiasi articol numai „ordinele, instructiunile si alte acte cu caracter normativ care au ca obiect reglementari din sectorul de aparare, ordine publica si siguranta nationala”(nu este si cazul acestor Instructiuni, deci nu fac exceptie de la obilgatia publicarii)!!!
Va rog sa observati faptul ca cele doua acte invocate reglementeaza expres obligativitatea PUBLICARII actelor cu caracter normativ în Monitorul Oficial al României, PARTEA I.

In concluzie, intrebarea mea pt dvs ar fi aceea daca, atunci cand cititi o Instructiune (al carei text il gasiti pe internet si nu in MO) incercati sa aprofundati problematica respectiva sau considerati ca este un act normativ obligatoriu din start si atunci nu mai are sens sa faceti legaturi/conexiuni cu alte acte normative? Daca logica mea a fost sau nu corecta, las la latitudinea dvs raspunsul.:P