Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Repetarea probei teoretice
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Repetarea probei teoretice

Buna ziua,
Nedumerirea mea este urmatoarea:
Am sustinut proba teoretica la examenul auto pe data de 5 octombrie la categoria C in Sibiu.In data de 27 octombrie am picat la proba practica.Am decis ulterior sa dau proba practica in judetul Alba unde am domiciliul,in Sibiu fiind cu flotant si a expirat intre timp.Din cate mi s-a spus eu trebuie sa sustin din nou proba teoretica pentru ca nu se recunoaste dintr-un judet in altul.Vreau sa stiu cum este posibil ca sustinand in aceeasi tara in cazul de fata Romania nu este valabil examenul daca trec in alt judet?
Multumesc!
Nu e vorba despre judetul in care faceti examinarea. Trebuie sa repetati proba teoretica pentru ca ati picat la proba practica.
www.avocatnet.ro/content/art...
Reglementarile cu privire la obtinerea permisului de conducere sunt cuprinse in cadrul
- ORDINULUI nr. 1.497 din 9 noiembrie 2006 privind procedura de examinare pentru obtinerea permisului de conducere publicat in MO nr. 933 din 17 noiembrie 2006,
- OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, republicata in M O nr. 670 din 3 august 2006
- Regulamentul de aplicare a OUG nr. 195/2002 privind circulatia pe drumurile publice, aprobat prin HG nr. 1.391 din 4 octombrie 2006, publicata in MO nr. 876 din 26 octombrie 2006.
--procedura de examinare stabilită prin Ordinul MAI nr. 268/2010.modificata prin Ordinul MAI nr MAI 97/2015
Examinarea pentru obtinerea permisului de conducere se efectueaza de catre serviciile publice comunitare pe a caror raza de competenta teritoriala candidatii isi au domiciliul sau resedinta.
Dispozitiile mentionate prevad obligativitatea ca ambele probe sa fie sustinute la serviciul public comunitar unde a fost depus dosarul

u.b.i.k. a scris:
Trebuie sa repetati proba teoretica pentru ca ati picat la proba practica.
www.avocatnet.ro/content/art...

Articolul la care faceti trimitere e cam vechi. Acesta publicat in 5 octombrie e de actualitate:
www.avocatnet.ro/content/art...
Concret, de astazi, persoanele care trec cu succes de proba teoretica pot sustine proba practica de mai multe ori, in cazul in care o pica, in perioada de valabilitate a cursurilor absolvite. In acest sens, candidatii sunt nevoiti sa achite taxa de examinare si sa faca cel putin inca sase ore suplimentare de pregatire practica.

James_Hetfield, utilizator