Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cheltuieli la un apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cheltuieli la un apartament nelocuit

buna dimineata ce se plateste la un apartament in care nu locuieste nimeni?
nadiavicu a scris:
ce se plateste la un apartament in care nu locuieste nimeni?

In cadrul unei asociatii de proprietari, pentru un apartament nelocuit si anuntat la asociatie in acest sens, se platesc toate cheltuielile ca si la un apartament locuit, cu exceptia cheltuielilor ce se repartizeaza pe numar de persoane.
De regula si conform legislatiei, pe numar de persoane se repartizeaza costul energiei electrice comune (pentru iluminat casa scarii si functionarii liftului), salubritatea (gunoiul colectat de firme specializate) si poate costul gazului metan daca nu este contorizat individual.
Aceste cheltuieli nu apar pe lista de plata la apartamentele unde sunt inregistrate "zero" persoane.