Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... vechime in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

vechime in munca

Activitatea desfasurata in baza unui contract de colaborare,cu timp partial(2 ore/zi),constituie vechime in munca?De exemplu,pentru o asemenea activitate prestata timp de un an calendaristic,ce vechime poate sa fie constituita si daca se poate cere recalcularea pensiei pentru limita de virsta?Va multumesc!
Activitatea desfasurata in baza unui contract de colaborare, indiferent de durata timpului de munca, nu constituie vechime in munca.

Potrivit art.16 alin.4 C.mun., munca prestata in temeiul unui contract individual de munca constituie vechime in munca.
De la aceasta regula, exista anumite exceptii mentionate in legi speciale.