Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot lucra in Germania cu PFA romanesc?
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot lucra in Germania cu PFA romanesc?

Salut, tocmai mi-am facut un PFA, vreau sa merg in Germania pentru a colabora cu un unchi in domeniul spectacolelor. Mai exact montari de scene de concert si corturi de circ.

Idea e ca nu stiu care sunt conditiile ce trebuie sa le indeplinesc pentru a putea lucra acolo platind taxele in tara.
Cifra de afaceri este mai mare de 10.000 euro? Sunteti inregistrat ca platitor de T.V.A?
cifra de afaceri nu este mai mare de 10.000, cred ca voi fi neplatitor TVA. (maine imi ies actele.... cand l-am facut nu m-a intrebat nimeni de tva daca platesc sau nu... trebuia?)
Merci!
In cazul acesta puteti factura fara T.V.A. si sa nu va inscrieti ca platitor.
Iulian MANEA, Contabil
merci, dar statul german nu spune oare nimic? Adica care e treaba cu acel formular A1 pe care nu il pot obtine... am nevoie sau nu de el?
Ceea ce faceti dvs. este tranzactie intre firme iar nu angajare de munca salariata ca sa intre sub incidenta legislatiei muncii.