Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calcul indemnizatie pentru concediul medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calcul indemnizatie pentru concediul medical

Buna ziua!

M-ar ajuta tare mult daca mi-ati spune ce salariu urmeaza sa primesc pe perioada concediului medical. Mentionez urmatoarele: sunt angajata firmei de la data de 13.08.2015, nu am beneficiat pana acum de concediu medical, salariul brut imi e de 1050 lei. Perioada concediului medical e din data de 09.11 - 23.11.2015. cod 01, programul de lucru efectiv e de 1 zi cu 1 zi. In data de 20.11 ar trebui sa primesc salariul.

Multumesc

1. Pentru perioada cat sunteti in concediu medical nu se plateste salariu ci o indemnizatie calculata conform prevederilor legale.

2. Indemnizatia pentru concediul medical se calculeaza astfel:

- Se aduna veniturile brute (din statele de plata) din cele 6 luni anterioare lunii in care se intra in concediu medical (e vorba de veniturile brute pentru care s-a platit cota de contributii de 0,85% pentru concedii si indemnizatii).
- Suma se imparte la numarul de zile lucratoare din cele 6 luni si se obtine media zilnica a bazei de calcul (Mzbc).
- Mzbc se inmulteste cu 75%% si se obtine indemnizatia zilnica pentru concediul medical (Izcm).
- Izcm se inmulteste cu numarul de zile lucratoare din certificatul medical (sau din luna respectiva) si se obtine indemnizatia (lunara) pentru concediul medical.
- Izcm este aceeasi pe toata durata concediului medical(de aceea indemnizatia lunara este diferita, in functie de numarul de zile lucratoare din luna).
- Din indemnizatia lunara se retine contributia de asigurari sociale (CAS = 10,5% = pentru pensie) si impozitul de 16%.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
Multumesc. Insa nu e vorba de concediu de maternitate.
Imi cer scuze, am modificat raspunsul anterior!
Daca nu ati lucrat nicaieri inainte de 13.08.2015, atunci calculul se face astfel:

Calcul indemnizatie CM
venituri brute 6 luni anterioare = 1050/21*13 + 1050 + 1050 = 2750 (aug+sep+oct)
zile lucrate 6 luni anterioare = 13 + 22 + 22 = 57 (aug+sep+oct)
media zilnica = 2750 : 57 = 48,25
procent indemnizatie = 75%
nr.zile lucratoare CM angajator = 5 zile
nr.zile lucratoare CM din FNUASS = 6 zile
indemnizatie CM angajator = 48,25 x 5 zile x 75% = 181
indemnizatie CM din FNUASS = 48,25 x 6 zile x 75% = 217

FLUTURAS noiembrie 2015
Salariu incadrare = 1050
Total zile lucratoare/luna = 20 zile

Lucrat 5 zile = 1050 : 20 x 5 = 263
CM angajator 5 zile = 181
CM FNUASS 6 zile = 217
Venit Brut = 263 + 181 +217 = 661
CAS 10,5% = 263 x 10,5% + (2415 x 35%) x 10,5% x (5+6) : 20 = 76
Somaj = (263 + 181) x 0,5% = 2
CASS = 263 x 5,5% = 14
Venit Net = 661 - 76 - 2 - 14 = 569

Deducere personala 0 pers. = 250
Venit baza calcul impozit = 569 - 250 = 319
Impozit = 319 x 16% = 51
Salariu net lunar = 569 - 51 = 518

Daca ati realizat venituri si in perioada 01.05 - 12.08, atunci se vor aduna si acele venituri, dar trebuie sa dati angajatorului o adeverinta privind veniturile realizate anterior. Bineinteles ca si calculul de mai sus se va modifica.

Multumesc foarte frumos!