avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 484 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Desfiintare PFA
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Desfiintare PFA

Doresc sa desfiintez un PFA, care sunt pasii dupa ce merg la registru comertului? Se mai depune ceva la ANAF? Multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: ecomagazin , utilizator 21:33, 19 Noiembrie 2015
Documentele necesare pentru înregistrarea în registrul comerţului a radierii persoanelor fizice autorizate, întreprinderilor individuale şi întreprinderilor familiale le gasiti aici:
[ link extern ]

OUG 44/2008
art. 21
(1) PFA isi inceteaza activitatea si este radiata din registrul comertului in urmatoarele cazuri:
a) prin deces;
b) prin vointa acesteia;
c) in conditiile art. 25 din Legea nr. 26/1990, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Cererea de radiere, insotita de copia certificata pentru conformitate cu originalul a actelor doveditoare, dupa caz, se depune la oficiul registrului comertului de pe langa tribunalul unde isi are sediul profesional, de catre orice persoana interesata.

(3) Dispozitiile art. 11–13 se aplica in mod corespunzator.
Mai intai mergeti la finante pentru a vedea ce aveti de plata (daca e cazul) din anii precedenti si sa lichidati datoriile, apoi la registrul comertului si apoi iar la finante pentru a depune d200 si a va recalcula pentru lunile scurse din anul curent.
Va multumesc pentru ajutor !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Înregistrare pfa la finanțe giulica70 giulica70 Am făcut un PFA în mai 2014 și nu l-am înregistrat la finanțe pt că nu am avut activitate. Îl pot închide la reg comerțului fără să mai trec pe la ... (vezi toată discuția)
Radierea pfa apicultorul apicultorul buna ziua, care sunt pasi de urmat pentru radierea PFA ? multumesc (vezi toată discuția)
Pfa Dumitrumarian Dumitrumarian Cum imi pot inceta activitatea ca PFA pentru un an de zile (vezi toată discuția)