Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Inselatorie online !
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Inselatorie online !

Buna seara , am sa prezint cat mai pe scurt problema mea !
In data de 5 a acestei luni , in urma unor insistente si "incurajari a unui "prieten" din mediul online m-am decis sa-mi deschid ceva legat de gaming [ un server gaming metin2 , un server counter-strike, o comunitate din care sa scot niste banuti].
Mi s-a propus , de catre el sa cumpar un server de metin2 initial , mi-am facut cont , si cei de la firma [x] mi-au spus ca mai am un cont cu acel mail si mi-au spus ca sa nu mute creditu si tot imi muta datele mele [mailul adresa si tot] . Bun .... ! Mi-au cerut o copie dupa buletin , le-am dat mi-au trecut tot pe numele meu , aveam serveru on tot . Dupa cateva zile i-am spus ca vreau sa-mi iau un domeniu.ro pentru a ma extinde . Si tot asa ca el are niste banuti intr-o firma de gazduire [y] . I-am cumparat si pe aia mi-am schimbat datele si tot , in urma unui tichet , mi-am cumparat domeniu , un server de gaming , gazduire webhost si am mai rapas si cu banuti . Mi-a placut tema lui de pe forum asa ca i-am oferit si pe acea tema o suma de bani . Si pe homepage la fel . Urmand sa-i dau bani si pe game-modeul de la metin2 . Care l-am achitat in proportie de 40 la suta . Intelegerea a fost ca o sa ii dau si ceilalti banuti cand am , mai precis decembrie . A fost de acord ! Totul bine pana aici , munca zile intregi stand in fata pc-ului dar intr-un final totul era terminat ! Pe data de 17 , seara era mentenanta la firma unde aveam serveru metin2 [x] acestia spunand ca au niste probleme . Tipul de la care luasem tot mi-a spus sa-i dau contul sa verifice el ceva , daca imi merge mie si lui nu . I-am spus ca nu-i dau ca am mai luat ceva si nu vreau sa vada datele . Ceea ce e interzis . [ Motivul adevarat e ca eu trimisesem tichet sa-mi schimbe datele la server ca sa nu le mai aiba el si sa nu vada ca eu am trimis tichet urmand sa-mi stearga ceva ]
Au inceput schimburi de replici ca de ce , etc . Mi-a spus ca o sa raman fara conturi si o sa ia totul inapoi , i-am ras in nas bazat fiind ca eu am conturile sunt trecute pe numele meu , cel de pe firma x fiind facut chiar de catre mine , cu buletinul meu . Dupa amenintari , insulte si injurii adresate unu altuia intr-un final am lasat-o asa . A 2 zi ma trezesc fara unul din conturi , cel care in cumparasem cu credit in el . Ii sun le spun problema mea , le spun de ce si imi raspund ca , contul initial a fost al lui si nu se revand aceste conturi ! I-am pus intrebarea simpla : De ce tu , ca si firma , ai acceptat sa se revanda acel cont ? Mi s-a raspuns clar , dute la politie si reclama si o sa se faca dreptate ca e inselatorie ca nu stiu ce ... ! Zis si facut merg la politie la unitatea de care apartin , acolo ma trimite la criminalistica , si ma duce la un tip care era specialist in probleme informatice . I-am expus problema mea mi-a spus ca daca semnez plangerea se deschide un dosar penal . Initial l-am sunat si i-am zis daca chiar vrea sa se ajunga aici si el a zis ca vrea mai departe .... ! Ok , am semnat . Ajung acasa vad ca nu mai am nici al 2 -lea cont , de ce ? Pentru ca era prieten cu cel de la firma , il stia bine si a vorbit cu el . Mi-au fost luate pana si datele personale , schimbat contul , transformat in unul nou . Nu inteleg cum a fost posibil odata ce eu am avut cont ! Mi-au fost luate datele personale de pe firma respectiva cat si o copie dupa buletinul meu , pe care mi-a aratat-o el pe messenger ca o are .

Ideea e ca nu stiu cum sa procedez si ce sa fac . Vreau sa imi recapat banutii + munca mea , timpul pierdut , mai precis daune ! Stiu ca tot ce am scris mai sus se incadreaza in "prostia omeneasca" ! Sa dai bani unui "virtual" ! Am recunoscut asta , greseala mea . Dar totusi , am fost inselat .El se bate cu pumnii in piept , imi trimite diverse mesaje cum ca daca vreau conturile inapoi sa fac ceva , sa ma pretez la anumite chestii etc . Tipul e din iasi cu mine da nu vrea sa ne vedem . Am vrut sa-mi fac dreptate singur initial , pot sa zic ca a fost ceva de moment dar cred ca e mai bine cum am procedat , sper ! Vreau sa stiu daca v-oi fi despagubit si care sunt pasii necesari in demersul anchetei . As merge maine sa mai declar cate ceva , cum ca mi-a fost luat si al 2-lea cont si amenintarile si santajul .

Precizez ca am dovezile de plata . Pinurile sunt trimise pe skype/messenger , se pot verifica , si plata facuta bancar !

As fi recunoscator ca cineva in masura sa-mi raspunda la acest topic ! Sper sa nu fiu criticat , huiduit , fiecare facem greseli ! Multumesc anticipat !
du-te si declara tot, cu cat sunt mai multe informatii, cu atat sunt mai multe cai de a-l prinde.. Pune la dispozitie toate dovezile. Politia o sa ajunga la el.